دیجیتال مارکتینگ, مدیریت و رهبری

چرا تندخوانی برای همه ضروری است؟

شاید برای بسیاری از افرادی که با مهارت تندخوانی یا speed-reading  آشنا نباشند، تند خوانی، مهارتی به نظر برسد که فقط به درد افراد دانشجو یا افرادی که امتحان‌های مهمی پیش رو دارند، بخورد، آن هم به‌طور کاملاً موقتی و نه دائمی و بعد از رسیدن به نتایج مورد نظر دیگر این مهارت کاربردی نخواهد داشت.

اما افرادی که از این مهارت و تکنیک در زندگی شخصی خود استفاده کرده‌اند، می‌دانند که یادگرفتن مهارت تندخوانی، چیزی است که می‌تواند در سراسر عمرتان به شما در استفاده بهینه از وقت و دانش کمک کند.

اگرچه تند خوانی در موفقیت کنکوری‌ها، متقاضیان آزمون دکترا و آیلتس و تافل و دانشجویان (به خصوص دانشجویان پزشکی و رشته‌های حقوق) اهمیت به‌سزایی دارد اما نباید از این نکته غافل شوید که امروزه مطالعه و یادگیری، یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت و احساس رضایت فردی و حرفه‌ای است؛ آن هم در زمانه‌ای که بیشتر افراد از کمبود وقت و نداشتن زمان کافی برای انجام کارهایی برای مطالعه و یادگیری شکایت دارند.‍

تندخوانی یک مهارت است که به همه افرادی که نیاز به مطالعه دارند و درعین حال از کمبود وقت شکایت دارند یا نمی‌توانند به درستی از مطالب خوانده شده استفاده کنند، جواب می‌دهد. این مهارت به درد همه افراد در هر سطحی از تحصیلات و در هر سنی می‌خورد.

نکته خوب یادگیری تند خوانی این است که برای استفاده از آن، نیازی به اطلاعات خاص یا مهارت خاصی ندارید. همین قدر که علاقه‌مند باشید و بتوانید روزانه بخشی از وقت خودتان را صرف تمرین این دوره آموزشی کنید به سرعت به نتایج دلخواهتان طی بازه‌های زمانی یک الی چند ماهه (با توجه به نوع دوره‌ای که انتخاب می‌کنید)، دست پیدا کنید.

 

چرا مطالعه اهمیت دارد؟

در وهله اول به نظر می‌رسد همه ما اهمیت مطالعه را می‌دانیم ولی اگر بار دیگر و با دقت بیشتری به مساله نگاه کنیم متوجه می‌شویم که مطالعه و البته استفاده از زمان در این زمینه چیزی است که متحول‌کننده زندگی ما است.

توماس کورلی، پژوهشگری است که به مدت پنج سال درباره رفتار ۲۰۰ میلیونر تحقیق کرده بود، به این نتیجه رسید که این افراد اصلاً تلویزیون تماشا نمی‌کنند؛ ۸۶ درصد از این افراد هر روز برای یادگیری موضوعات جدید مطالعه می‌کنند و ۶۳ درصد آن‌ها در مسیر رفت و آمد خود کتاب صوتی گوش می‌دهند.

چرا تندخوانی برای همه ضروری است؟

بیل گیتس در حال مطالعه

افراد شناخته شده و رده بالایی مثل بیل گیتس و وارن بافت دست‌کم یک ساعت در روز را به مطالعه اختصاص می‌دهند. مطابق یکی از مستندهای شبکه نتفلیکس، بیل گیتس، سرعت بسیار بالایی در خواندن دارد و سرعتش معادل ۷۵۰ کلمه در دقیقه است. این سرعت به این معنا است که او در هر هفته می‌تواند ۱۵ کتاب بخواند.

وارن بافت که در مقام چهارمین فرد ثروتمند در جهان قرار دارد. روزانه حدود ۵۰۰ صفحه کتاب می‌خواند و معتقد است این دانش است که توانسته او را به چنین جایگاهی برساند و در این جایگاه حفظ کند. بافت می‌گوید که بیش از ۸۰ درصد روزش صرف مطالعه می‌شود.

از سوی دیگر افرادی که به‌طور منظم مطالعه می‌کنند معمولاً دارای مهارت‌ها و نقطه قوت‌هایی هستند که سایر افراد از آن‌ها بهره‌مند نیستند. اجازه دهید به چند نمونه از این خصوصیت‌ها اشاره کنیم.

 

پنج ویژگی مهم افراد کتاب‌خوان

 

جای تعجب نیست که اگر مطالعه و خواندن کتاب چنین مزایایی دارد، پس تند خوانی و یادگیری باکیفیت‌تر می‌تواند ما را در مسیر توانمندتر کند:

افرادی که مطالعه می‌کنند:

  • تمرکز بالاتری دارند

افراد موفق می‌توانند زمان طولانی‌تری روی کار متمرکز شوند و کتاب‌خوانان حرفه‌ای نیز افرادی هستند که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. این افراد در مورد هر کار دیگری که قصد انجامش را دارند هم همین رویه را پیش می‌گیرند.

  • برای خود اهداف مشخص تعیین می‌کنند

افراد کتاب‌خوان هر بار که به سراغ کتابی می‌روند برای خود اهدافی تعیین می‌کنند، مثل آنکه قبل از این‌که تعداد مشخص یا فصول مشخصی از کتاب را تمام کنند به سراغ کار دیگری نروند یا این‌که تا پیش از آن‌که مفهوم مشخصی را درک نکرده باشند، دست از خواندن برندارند.

 

  • برای وقت خود ارزش قائل هستند

از هر فرصتی که دست دهد برای خواندن کتاب استفاده می‌کنند، به‌عنوان مثال به‌جای اتلاف وقت در وسایل نقلیه عمومی یا خودرو، زمان خود را صرف کتاب خواندن می‌کنند و از زمان‌های کوتاه بین کارها، بهترین استفاده را می‌کنند. مسلماً کتاب‌خوان‌های تند خوان‌ها از حداقل زمان‌ها، بیشترین بهره را می‌برند.

 

  • می‌توانند به یک موضوع از زوایای مختلف نگاه کنند

مطالعه یکی از روش‌هایی است که ما را با دیدگاه‌های مختلف و گاه متضاد، آشنا می‌کند و دریچه‌های تازه‌ای را رو به دنیای یکنواخت ما باز می‌کند. درست همان خصیصه‌ای که افراد موفق و توانمند هم از آن برخوردارند، توانایی قرار دادن خود در موقعیت‌های مختلف و استفاده از تجربه دیگران بدون آن‌که در دنیای واقعیت، مجبور به تجربه همه آن‌ها باشیم.

 

  • حافظه قوی‌تری دارند

همه ما می‌دانیم، حافظه از آن چیزهایی است که هرچقدر بیشتر از آن استفاده کنیم، بیشتر می‌توانیم از آن بهره بگیریم و قطعاً کتاب‌خوانان و افرادی که تمایل به یادگیری چیزهای جدید دارند، بیشتر از هر گروه دیگری از این توانایی مغز استفاده می‌کنند. بنابراین هرچه بیشتر بخوانید و یاد بگیرید درواقع توانایی ذهن خود را برای استفاده بهتر و بیشتر از آن افزایش داده‌اید. در همه شیوه‌های تند خوانی از جمله شیوه منحصر به‌فرد تند خوانی دید یاد، تکنیک‌ها و مهارت‌هایی در زمینه تقویت حافظه و استفاده از همه پتانسیل آن، به فراگیران آموزش داده می‌شود.

تند خوانی به شیوه دید یاد

باید بدانید که تند خوانی در بسیاری از کشورهای جهان در دوره‌های آموزشی مدارس به عنوان یک درس در نظر گرفته شده و کودکان و نوجوانان از همان سال‌های تحصیل یاد می‌گیرند که چطور سریع‌تر بخوانند و در عین حال حافظه و قدرت یادگیری‌شان را هم افزایش دهند. متاسفانه نرخ سرعت در کشور ما یکی از پایین‌تر نرخ‌های سرعت خوانش در جهان است که چیزی معادل ۱۵۰ کلمه در دقیقه می‌شود.

موسسه آموزشی دیدیاد بر این باور است که گسترش و آموزش تندخوانی و مهارت‌های مرتبط با کتاب‌خوانی یکی از نیازهای مهم کشور ما است که غالباً نادیده گرفته می‌شود یا اهمیت لازم به آن داده نمی‌شود. این روش، علاوه بر این که به تک تک افراد کمک می‌کند به موفقیت‌های فردی و حرفه‌ای خود دست پیدا کنند، باعث بالا رفتن کیفیت و کمیت خواندن در سطح جامعه می‌شود و امید برای ساخت آینده را تقویت می‌کند. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید آینده خود و سرزمین‌تان را بسازید، دید یاد را به یاد داشته باشید.

اگر مایل به مشاوره و گرفتن اطلاعات بیشتر درباره دوره جامع تندخوانی دیدیاد هستید، می‌توانید حرف M را به شماره زیر پیامک کنید، تا کارشناسان دیدیاد در اولین فرصت با شما تماس بگیرند:

تلفن تماس: 09104774797

 

زمان را از دست ندهید زیرا یگانه و باارزش‌ترین سرمایه همه ما، زمان است.

 

در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره دوره جامع تندخوانی دیدیاد کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *