بلاگ

بهبود مطالعه

۷ نکته برای سریع‌تر خواندن بدون گذراندن دوره تندخوانی

بدون دوره تند بخوانید

شما چه در حال مرور  یک پست وبلاگی، گشتن داخل مدارک یا بررسی و نگاه کلی به یک کتاب باشید، هر روز در حال خواندن هستید؛ اما گاهی ما در بخشی از یک متن گرفتار می‌شویم و وقتمان گرفته می‌شود که انرژی ذهنی زیادی را هم از این طریق از دست می‌دهیم. اگر شما می‌خواهید سریع‌تر بخوانید و درک بهتری هم از مطلب خوانده شده داشته باشید، نکات زیر را در خواندن در نظر داشته باشید:

  • یک نگاه کلی به متن بیندازید

همه ما تریلر یک فیلم را پیش از دیدن آن نگاه می‌کنیم زیرا درکی کلی از فیلم به ما می‌دهد. داشتن یک نگاه کلی به کتاب یا متن مورد نظر هم دقیقا همین کار را می‌کند. درک آنچه می‌خواهید بخوانید دارای اهمیت است. برای داشتن یک پیش‌نگاه از متن، آن را از ابتدا تا انتها بررسی کنید، عناوین را بخوانید، زیر عنوان‌ها را هم در نظر داشته باشید، ببینید که متن کجاها دارای تاکید است، فونت آن متفاوت شده و کجاها به شکل نکات و اطلاعات فهرست‌وار آمده است. به‌این ترتیب شما درکی از کل مجموعه‌ای که می خواهید بخوانید خواهید داشت. تصاویر و نمودارها را هم در نظر داشته باشید و تشخیص بدهید که نویسنده چطور قصد داشته است به کلیت متن شکل بدهد

  • برای حمله خود برنامه‌ریزی کنید

به‌شکل استراتژیک به سراغ متن بروید. اگر چنین رویکردی نسبت به خواندن داشته باشید، متوجه می‌شوید که چقدر موثر است. ابتدا اهداف خود را مشخص کنید. از خواندن این متن می‌خواهید چه چیزی به دست بیاورید. پیش از خواندن از خودتان چند سوال را که می‌خواهید بعد از خواندن به آن‌ها برسید، بپرسید. سپس، هدف نویسنده را در نوشتن چنین چیزهایی در ذهنتان متصور شوید. هدف نویسنده برای مثال شاید توصیف تاریخ رم باستان باشد در حالی هدف شما صرفا پاسخ به یک سوال ساده درباره نقش زنان رومی در سیاست است در نتیجه وقتتان را بگذارید و دقیقا بخش‌های مرتبط با سوالتان را بخوانید. به خاطر داشته باشید زمانی که شما در حال خواندن یک متن علمی هستید، بخش‌هایی هستند که باید آرام‌تر و بادقت‌تر در مقایسه با یک کتاب داستان یا یک مجله بخوانید.

  • هشیار باشید

خواندن سریع همراه با درک مطلب مناسب به تمرکز و توجه نیاز دارد. صداهای محیط را به حداقل برسانید، چیزهایی که توجه‌تان را به خودش جلب می‌کند را از محیط مطالعه دور کنید و در زمان مطالعه هشیار و ذهن‌آگاه باشید. اگر متوجه شدید که در حال فکر کردن به وعده بعدی غذایی خودتان هستید، خیلی آرام دوباره کنترل ذهن را به دست بگیرید و آن را به زمان حال بیاورید. بسیاری از خوانندگان، جمله‌ها را به شکل منفعلانه و بدون توجه می‌خوانند و سپس وقتی را برای دوباره خواندن آن صرف می‌کنند. این عادت، بسیار سرعت مطالعه شما را کند می‌کند. اگر شما با دقت و توجه کامل به سمت مطالعه یک متن بروید، به‌سرعت متوجه مطلب می‌شوید و در بلندمدت وقت بسیار بیشتری را برای خودتان ذخیره می‌کنید.

  • هرکلمه را نخوانید

برای افزایش سرعت مطالعه، تمام توجه خودتان را به چشمانتان بدهید. بسیاری از افراد می‌توانند از فاصله ۱.۵ اینچی مطالب اصلی را اسکن کنند که البته به اندازه فونت کلمات و نوع متن هم بستگی دارد، هر بخش از این مطالب اصلی شامل ۳ الی پنج کلمه می‌شود. به‌جای آن‌که هر کلمه را بخوانید، چشمانتان را به حرکت دادن و عبور دادن از روی هر سه الی پنج کلمه عادت دهید و به قطعه بعدی کلمات برسید.

از دید محیطی چشمتان بهره لازم را ببرید و سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. روی بلوک‌های کلمات تمرکز کنید به‌جای آن‌که ابتدا و انتهای جمله را در نظر داشته باشید. خواندن کلمات به شکل آهسته یا در ذهن خواندن هر کلمه سرعت مطالعه شما را کاهش می‌دهد و شما را از درک مطلب اصلی و مورد نظر خواننده دور می‌کند.

  • همه بخش‌ها را نخوانید

خیلی از استادها معتقد هستند که دانشجویان باید همه کلمات و بخش‌های یک کتاب را مطالعه کنند. اگر مشغول خواندن بخش بسیار مهمی از یک متن نیستید پس می‌توانید از هر بخشی که به نظرتان نامطلوب می‌رسد، بگذرید. خواندن انتخابی و آگاهانه  این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که بخش‌های مهم و اصلی متن‌های مختلف را درک کنید به جای آن‌که همه وقتتان را بگذارید و  یک عالم متن را به‌طور کامل بخوانید

  • خلاصه نویسی کنید

کار شما وقتی که آخرین جمله از یک متن را می‌خوانید، به پایان نرسیده است. پس از این‌که خواندن متن را به پایان رساندید، چند جمله برای خلاصه کردن مطلب بنویسید و سوالاتی را که پیش از خود پرسیده بودید، جواب دهید. آیا آنچه را که امیدوار به یادگرفتن آن بودید، پیدا کردید؟ با صرف وقت در انتهای خواندن مطلب و پاسخ به چند سوال و یادداشت برداری، اطلاعات دریافت شده را با یکدیگر ترکیب می‌کنید و آنچه را آموخته‌اید روی کاغذ می‌اورید، به این ترتیب شما این اطلاعات را در ذهنتان مستحکم می‌کنید و بعدا بهتر به خاطر خواهید آورد. اگر شما یک یادگیرنده بصری یا کلامی هستید از مایند مپ استفاده کنید و نقشه یادگیری خود را بکشید یا به فردی دیگری که مشتاق است، بگویید.

  • دوره‌های زمانی برای تمرین داشته باشید

رویکرد استراتژیک به متن، خواندن فعالانه و خلاصه‌بردای موثر به تمرین احتیاج دارد. اگر شما می‌خواهید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید، از یک زمان سنج برای خواندن استفاده کنید تا بتوانید سرعت مطالعه خود را مشخص کنید. اگر شما قادر به خواندن سریع هستید، خودتان را بسنجید و ببینید که از درک مطلب خودتان هم راضی هستید یا خیر. این کار به شما کمک می‌کند تا همزمان سرعت و درک مطلب خود را بالا ببرید.

منبع: Mental Floss

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp