بلاگ

حافظه کودکان

هشت تقویت کننده حافظه کودکان

حافظه کاری به نحوه نگهداری و کار با اطلاعات ذخیره شده در حافظه کوتاه مدت اشاره دارد.

بچه‌ها از حافظه فعال برای یادگیری و پیروی از دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید بازی‌های حافظه کاری را در زندگی روزمره فرزندتان بگنجانید.

آیا فرزند شما هم برای حفظ اطلاعات در ذهن و حافظه کوتاه مدت مشکل دارد؟ به عنوان مثال، شما در حال درست کردن اسپاگتی با هم هستید و مسئولیت درست کردن سس بر عهده فرزندتان است. اما فرزند شما برای انجام کاری شما را ترک می‌کند و فراموش می‌کند برگردد و همه چیز به هم می‌خورد. چالش‌های حافظه کاری می‌توانند در انجام کارهایی مانند این مشکل ایجاد کنند.

حافظه کاری به نحوه نگهداری و کار با اطلاعاتی که حافظه کوتاه مدت ذخیره می‌کند اشاره دارد. (در گذشته، اصطلاح حافظه فعال به جای حافظه کوتاه‌مدت استفاده می‌شد.) این بخشی از گروهی از مهارت‌ها به نام عملکرد اجرایی است.

بچه‌ها همیشه از حافظه فعال برای یادگیری استفاده می‌کنند. حافظه فعال برای مواردی مانند دنبال کردن دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای یا حل یک مسئله ریاضی در ذهن موردنیاز است. شما می‌توانید با ایجاد استراتژی‌های ساده در زندگی روزمره به فرزندتان کمک کنید حافظه کاری را بهبود بخشد.

1. روی مهارت‌های تجسمی کودکان کار کنید.

بچه‌ها را تشویق کنید تا تصویری از آنچه به‌تازگی خوانده یا شنیده‌اند در ذهن خود ایجاد کنند. برای مثال، بگویید از فرزندتان خواسته‌اید که میز پنج‌نفره را بچیند. از فرزندتان بخواهید تصور کند که میز باید چگونه باشد و سپس آن را بکشد. وقتی بچه‌ها در تجسم بهتر می‌شوند، می‌توانند به‌جای کشیدن تصویر، آن را توصیف کنند.

قدرت تند خوان شدنتون را دست کم نگیرید!

نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شوید این است که شما با گذراندن این دوره علاوه بر تبدیل شدن به یک تندخوان حرفه‌ای و بین‌المللی، آموزش‌های مهمی را متناسب با خودتان در زمینهٔ تقویت حافظه و افزایش تمرکز و نکاتی مانند روش‌های صحیح مطالعه و ایجاد مایندمپ دریافت خواهید کرد که درمجموع از شما فردی متمرکزتر می‌سازد؛ و تمرین‌های منظم و پشتیبانی‌آن به شما کمک می‌کند تا به بهترین وجه زمانتان را مدیریت کنید و بهترین نتایج را از تلاشتان بگیرید.

کد تخفیف زیر را در واتساپ یا ایتا پیامک کنید

برای ثبت نام در دوره ها و مشاوره قبل ثبت نام عدد 7 را به شماره روبرو پیامک کنید.

2. از فرزندتان بخواهید به شما آموزش دهد.

توانایی توضیح دادن نحوه انجام کاری شامل درک اطلاعات و ثبت ذهنی آن است. شاید فرزند شما در حال یادگیری مهارتی، مانند دریبل زدن توپ بسکتبال است. از فرزندتان بخواهید این مهارت را به شما بیاموزد. معلمان با دو به دو کردن دانش آموزان در کلاس، کاری مشابه انجام می‌دهند. این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد بلافاصله کار کردن با اطلاعات را شروع کنند تا اینکه منتظر شوند کسی از آن‌ها این کار را بخواهد.

3. بازی‌هایی را امتحان کنید که از حافظه بصری استفاده می‌کنند.

بازی‌های تطبیقی زیادی وجود دارد که می‌تواند به کودکان کمک کند تا روی حافظه بصری کار کنند، مانند بازی کلاسیک تمرکز (یا حافظه). همچنین می‌توانید کارهایی مانند دادن یک صفحه مجله به بچه‌ها انجام دهید و از آن‌ها بخواهید که دور همه نمونه‌های کلمه‌هایی که با حرف الف شروع می‌شود، حلقه بکشند. پلاک‌ها نیز می‌توانند بسیار سرگرم‌کننده باشند. به‌نوبت حروف و اعداد روی پلاک را بخوانید و سپس آن‌ها را به عقب بگویید.

4. کارت بازی کنید.

بازی‌های کارتی ساده می‌توانند حافظه کاری را از دو طریق بهبود بخشند. بچه‌ها باید قوانین بازی را در نظر داشته باشند. آن‌ها همچنین باید به یاد داشته باشند که چه کارت‌هایی دارند و افراد دیگر کدام کارت‌ها را بازی کرده‌اند.

5. کودکان را به مطالعه فعال تشویق کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که هایلات کردن و یادداشت‌های چسبناک بسیار محبوب هستند: یادداشت کردن و خط‌کشی یا برجسته کردن متن می‌تواند به بچه‌ها کمک کند اطلاعات را به‌اندازه کافی در ذهن نگه دارند تا به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهند. صحبت کردن با صدای بلند و پرسیدن سؤالات در مورد مطالب خواندنی نیز می‌تواند به حافظه فعال کمک کند. راهبردهای خواندن فعال مانند این‌ها می‌تواند به شکل‌گیری خاطرات بلندمدت نیز کمک کند.

6. اطلاعات را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید.

تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا شماره تلفن‌ها و شماره‌های تأمین اجتماعی دارای خط فاصله هستند؟ زیرا به خاطر سپردن چند گروه کوچک از اعداد آسان‌تر از به خاطر سپردن یک رشته طولانی اعداد است. زمانی که نیاز دارید به کودک خود دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای بدهید، این را در نظر داشته باشید. آن‌ها را یادداشت کنید یا یکی‌یکی به آن‌ها بدهید. همچنین می‌توانید از سازمان‌دهنده‌های گرافیکی برای کمک به تقسیم تکالیف نوشتاری به قطعات کوچک‌تر استفاده کنید.

7. کودکان خود را چند حسی کنید.

استفاده از حواس چندگانه برای پردازش اطلاعات می‌تواند به حافظه فعال و حافظه بلندمدت کمک کند. وظایف را یادداشت کنید تا فرزندتان بتواند به آن‌ها نگاه کند. آن‌ها را با صدای بلند بگویید تا فرزندتان آن‌ها را بشنود. در خانه قدم بزنید و در مورد کارهای خانواده صحبت کنید که فرزندتان باید انجام دهد. استفاده از استراتژی‌های چند حسی می‌تواند به بچه‌ها کمک کند تا اطلاعات را به‌اندازه کافی در ذهن نگه دارند تا از آن استفاده کنند.

8. به ایجاد ارتباط کمک کنید.

به فرزندتان کمک کنید تا از طریق یک پارچه کردن، جزئیات مختلف را به هم مرتبط ‌کند و کاری کند که این موارد بهتر به یاد بمانند. یکی از راه‌ها این است که علاقه فرزندتان را با یادداشت‌های سرگرم‌کننده جلب کنید. یافتن راه‌هایی برای اتصال اطلاعات به یکدیگر، شکل‌گیری و بازیابی طولانی مدت آن‌ها را ممکن می‌کند. حافظه بلندمدت همچنین به حافظه فعال کمک می‌کند، چیزی که ما از آن برای نگهداری و مقایسه خاطرات جدید و قدیمی استفاده می‌کنیم.

ترفندها و بازی‌های تقویت‌کننده حافظه تنها برخی از راه‌هایی هستند که به کودک شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های عملکرد اجرایی را خود را بهبود بخشد. شما با انجام این کارها متوجه می‌شودی که چکونه این تمرین‌ها به ارتقای مهارت‌های زندگی روزمره کودک منجر می‌شود.

نکات کلیدی

آموزش روش‌های تجسم افکار به کودکان می‌تواند به بهبود حافظه کاری آن‌ها کمک کند.

بازی‌های کارتی و سایر فعالیت‌های سرگرم‌کننده می‌تواند به ایجاد حافظه کاری کمک کند.

یافتن راه‌هایی برای اتصال اطلاعات می‌تواند به فرزند شما در حافظه بلندمدت و همچنین حافظه فعال کمک کند.

اگر شما هم می‌خواهید فرزندتان از حافظه‌ای درخشان برخوردار باشد، حتما دوره حافظه درخشان کودک من دیدیاد را بیشتر بشناسید و درباره آن اطلاعات کسب کنید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp