بلاگ

تدریس موثر

تدریس موثر چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهارت‌های مورد نیاز برای تدریس موثر، فراتر از داشتن تخصص در یک زمینه دانشگاهی است. شما باید بتوانید با مردم تعامل داشته باشید و به آنها کمک کنید تا شیوه جدیدی از نگاه به جهان را درک کنند. این کار آسانی نیست!

اگرچه راه‌های مختلفی برای تدریس موثر وجود دارد، مدرسان خوب چندین ویژگی مشترک دارند. آن‌ها آماده هستند، انتظارات روشن و منصفانه دارند، نگرش مثبت دارند، با دانش آموزان صبور هستند و تدریس خود را به طور منظم ارزیابی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند راهبردهای تدریس خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که هم با دانش آموزان و هم با مطالب مطابقت داشته باشد و تشخیص دهند که دانش آموزان مختلف به روش‌های مختلف یاد می‌گیرند. به عنوان یک معلم، شما یک الگو هستید که لحن کلاس را تعیین می‌کنید. اگر بتوانید اشتیاق و تعهد خود را نشان دهید، دانش آموزان شما هم متقابلا چنین عکس العملی خواهند داشت. برعکس، زمانی که شما منفی، ناآماده یا بی حوصله هستید، این ویژگی‌ها در نگرش دانش آموزان شما منعکس می‌شود.

برای یک تدریس موثر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشید؟

Why the Teaching Profession is the Best Job in the World - TeachHUB
تدریس موثر

۱.مثبت باشید

به دانش آموزان خود نگرش مثبت را آموزش می‌دهد. تدریس موثر وقتی شکل می‌گیرد که دانش آموزان به جای نمرات یا مدرک مورد نیاز، انگیزه یادگیری داشته باشند. به دانش آموزان خود به عنوان هم تیمی فکر کنید، نه دشمن. یادگیری و آموزش چالش برانگیز است، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید در کلاس درس سرگرم شوید. متمرکز بمانید، اما از خلاقیت و نوآوری نترسید. به خود اجازه دهید مشتاق باشید و راه‌هایی بیابید که به دانش آموزان اجازه دهید موضوعات را بهتر ببینند.

۲.آماده باشید

شما باید مطالب دوره را بدانید. اگر دانش آموزان ملزم به حضور در سخنرانی‌ها و خواندن تکالیف هستند، منطقی به نظر می‌رسد که شما نیز همین کار را انجام دهید. اگر مفاهیم و ایده‌های کلیدی را نمی‌دانید، مرور کنید، به‌ویژه اگر مدتی است که با موضوعاتی که آموزش می‌دهید کار نکرده‌اید. به این فکر کنید که چگونه می‌توان مطالب را به بهترین نحو نشان داد و یک استراتژی طراحی کنید. یک طرح کلی بنویسید یا یادداشت‌برداری کنید تا در طول یک سخنرانی دنبال کنید، و نمودارها، جزوه‌ها و سایر وسایل کمکی خود را از قبل آماده کنید. تا صبح کلاس منتظر نمانید!

۳.نظم داشته باشید

برای تدریس موثر باید برنامه داشته باشید. وظیفه شما این است که نکات کلیدی و زمینه ضروری را به تصویر بکشید تا به دانش‌آموزان کمک کنید تا تمام کارهای خود (خواندن، امتحانات، مقالات، سخنرانی‌ها و غیره) را برای دوره فراهم کنند. با توجه به اینکه هیچ وقت برای آموزش همه چیز وجود ندارد، مهم‌ترین مفاهیم را انتخاب کنید و نشان دهید که چگونه به هم مرتبط هستند. ایده‌ها را توضیح دهید تا دانش‌آموزان بتوانند بر روی مطالبی که قبلاً تسلط داشته‌اند، چه از دوره شما یا کلاس‌های قبلی، استفاده کنند. فقط بر آنچه امروز آموزش می‌دهید تمرکز نکنید. به دانش‌آموزان نشان دهید که چگونه آنچه اکنون یاد می‌گیرند با مطالبی که بعداً در دوره آموزش داده می‌شود مرتبط است. اهداف بلندمدت خود را در ذهن داشته باشید، خود را طوری تنظیم کنید که در انتها وقتتان کم نشود و سعی کنید هر کلاس را با یک نتیجه گیری به پایان برسانید.

۴.واضح و روشن تدریس کنید

تدریس موثر به معنای ساده کردن ایده‌های پیچیده است. همان‌طور که در یک زمینه آکادمیک تخصص خود را توسعه می‌دهید، ممکن است فراموش کنید که دانش آموزان هیچ دانش قبلی از مفاهیم اساسی که شما آنها را بدیهی می‌دانید، ندارند. به دانش آموزان کمک کنید اصطلاحات جدید را درک و از آنها استفاده کنند تا بتوانند به کلمات این رشته مسلط شوند.

بسیاری از مفاهیم را می‌توان با کمک‌ درسی‌های بصری مانند نمودارها، نقاشی‌ها، نمودارها، اسلایدها و غیره به‌طور موثرتری نشان داد. به نقشی که زبان بدن می‌تواند ایفا کند فکر کنید. مشاهده آموزش شما توسط شخص دیگری (یا حتی بهتر از آن، ضبط ویدیویی) می‌تواند عاداتی را آشکار کند که هرگز به تنهایی متوجه آن‌ها نمی‌شوید.

۵.فعال باشید

دانش آموزان خود را به فکر بیندازید. بیشتر دانش‌آموزان فقط بخش کوچکی از آنچه را که شما تدریس می‌کنید به خاطر می‌آورند، مگر اینکه فعالانه از مفاهیمی که شما آموزش می‌دهید استفاده کنند. سخنرانی روشی کارآمد برای ارائه اطلاعات به تعداد زیادی از مردم است، اما روشی ناکارآمد برای ارائه دانش و مهارت‌های پایدار به دانش آموزان است.

حداقل مقداری از زمان کلاس را برای فعالیت‌هایی غیر از سخنرانی‌ها، بحث‌ها یا جلسات پرسش و پاسخ در نظر بگیرید. تمرین‌های حل مسئله در گروه‌های کوچک بیش از این طول نمی‌کشد.

۶.صبور باشید

برای تدریس موثر باید بدایند که یادگیری چیزی برای اولین بار چگونه است. به دانش آموزان زمان بدهید تا اطلاعات را پردازش کنند و به سؤالات پاسخ دهند.

بدانید که اگر دانش آموزان بتوانند از اشتباهات درس بگیرند، خوب است که مرتکب اشتباه شوند. بدانید که یادگیری می‌تواند کار سختی باشد، حتی برای با انگیزه‌ترین دانش آموزان. به جای سرزنش دانش‌آموزان در زمانی که کارها درست پیش نمی‌رود، راه‌هایی را در نظر بگیرید که می‌توانید رویکرد خود را تغییر دهید تا به طور موثرتری به آنها دسترسی پیدا کنید. مفاهیم، اطلاعات پس زمینه یا نتیجه گیری‌هایی که برای شما واضح به نظر می‌رسند ممکن است برای کسی که تازه کار است چندان واضح نباشد. همین فرصت را به خودتان بدهید تا اشتباه کنید و از آنها درس بگیرید.

۷.عادل باشید

شما باید به‌عنوان یک مدرس موثر باید دلیل انجام کارهایتان را توضیح دهید، چه دانش‌آموزانتان در یک سؤال امتحانی امتیاز بگیرند، چه نمره پایینی در یک مقاله یا به خاطر تأخیر در تکلیف جریمه شوند. البته اگر قبلاً خط مشی‌های واضحی را چه برای کل دوره و برای هر بخش تکلیف مشخص کرده باشید، کمک می‌کند. هنگامی که استانداردها را تعیین کردید، بسیار مهم است که آنها را به طور مساوی و مداوم به کار ببرید، در غیر این صورت اعتبار خود را از دست خواهید داد. از سوی دیگر، اگر اشتباهی مرتکب شدید یا پاسخ سوالی را نمی‌دانید، بهتر است به جای نادیده گرفتن، آن را تصدیق کنید.

سبک یادگیری در تدریس موثر

آگاهی بیشتر از سبک یادگیری، به شما کمک می‌کند ترجیحات مشابه یا متفاوت را در دانش آموزان خود بشناسید و مطابق با آن واکنش نشان دهید. علاوه بر آزمون معروف‌ مایرز-بریگز و تفاوت‌های بینایی، شنیداری و لامسه، تفاوت‌های مستندی نیز در نحوه حل مشکلات افراد وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است دانش آموزان شما، شناسایی مشکلات، ارزیابی راه حل‌ها یا آزمایش راه حل‌ها را ترجیح دهند. این ممکن است بر تکالیفی که تعیین می‌کنید، روی آنچه در یک سخنرانی یا بحث تمرکز می‌کنید و نحوه نمره‌دهی شما تأثیر بگذارد.

اگر شما هم دوست دارید در حوزه تدریس در زمینه کاری خودتان منحصربه‌فرد باشید و بدرخشید، دوره کوچینگ تدریس را از دست ندهید.

به یاد داشته باشید که همه دوره‌ها در دیدیاد،۱۰۰٪ تضمینی هستند

 

اگر مایل به گرفتن مشاوره و اطلاعات بیشتر درباره دوره جامع کوچینگ مدرسین دیدیاد هستید، می‌توانید عدد 7 را به شماره زیر پیامک کنید، تا کارشناسان دیدیاد در اولین فرصت با شما تماس بگیرند:

تلفن تماس: 09104774797

منبع: learningforward

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp