بلاگ

یادداشت برداری

یادداشت ‌برداری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

آیا شما هم حین خواندن صفحات یک کتاب یادداشت ‌برداری می‌کنید و بااین‌حال همچنان برای به خاطر سپردن و به یاد آوردن آنچه خوانده‌اید، مشکل دارید؟ یا بدون یادداشت برداری و در حالی که فقط نصفه و نیمه به کتاب توجه می‌کنید، متون را می‌خوانید؟ شاید متون خود را با ماژیک روشن‌کننده، متمایز می‌کنید یا زیر آن خط می‌کشید، بااین‌حال احساس می‌کنید که از خواندن خود بیشترین بهره را نمی‌برید. اگر جزو یکی از این دسته‌ها هستید، به احتمال زیاد از مطالعه خود بیشترین بهره را نمی برید. این مقاله اهمیت یادداشت برداری خوب در حین مطالعه را مورد بحث قرار می‌دهد و چندین استراتژی و قالب مختلف را ارائه می‌دهد که می‌توانید امتحان کنید.

یادداشت‌ برداری خوب چگونه است؟

یادداشت برداری خوب هنگام مطالعه بخش مهمی از موفقیت در یادگیری و در موفقیت تحصیلی و دانشگاه است. اکثر دوره‌ها نیاز به خواندن و درک و تسلط بر مطالب دارند و حضور موثر در کلاس هم بدون یادداشت برداری و مهارت‌های خواندن می‌تواند دشوار باشد.

یادداشت‌ برداری خوب می‌تواند به شما کمک کند:

  • ایده‌ها و اطلاعات خود را از روی متن سازماندهی کنید
  • در حین مطالعه تمرکز داشته باشید و فعال باشید
  • مطالبی را که می‌خوانید یادداشت کنید تا در آینده راحت‌تر آن را پیدا کنید
  • در حین خواندن به طور انتقادی درباره آنچه می‌خوانید فکر کنید
  • نتیجه گیری کنید و ایده‌های اصلی متن را شناسایی کنید
  • برای کلاس آماده باشید و پایه‌ای برای سخنرانی بسازید
  • مواد آماده‌ای برای مطالعه در امتحانات یا آماده شدن برای تکالیف داشته باشید

چگونه هنگام مطالعه یادداشت برداری کنیم

یادداشت‌های خوب می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند و ممکن است از فردی به فرد دیگر یا حتی از متنی به متن دیگر متفاوت باشند. یکی از ایده‌های کلیدی یادداشت برداری خوب این است که نیازی به کپی کردن اطلاعات زیادی از متن نباشد. کپی کردن اطلاعات مغز شما را درگیر نمی‌کند و یک استراتژی قوی برای یادگیری و به خاطر سپردن محتوا نیست. همچنین زمان و انرژی زیادی می‌گیرد. در مقابل، متمایز کردن اطلاعات ساده‌تر است اما کار زیادی برای درگیر کردن فعالانه مغز انجام نمی‌دهد. به جای کپی کردن تعداد زیادی یادداشت یا متمایز کردن با هایلایتر، برخی از استراتژی‌ها و قالب‌های فعال و مؤثر فهرست شده در زیر را امتحان کنید. این موارد به شما کمک می‌کند تا زمان و انرژی را که صرف یادداشت‌ها می‌کنید کاهش و درک خود را از خواندن افزایش دهید.

استراتژی‌های مختلف برای یادداشت‌ برداری

هیچ راه درستی برای یادداشت برداری در حین مطالعه وجود ندارد. نکته مهم این است که چند استراتژی مؤثر را آزمایش کنید، برخی از آنها را پیدا کنید که برای شما مفید هستند و از آنها استفاده کنید. ممکن است متوجه شوید که قالب‌ها یا استراتژی‌های مختلف برای انواع مختلف متون نیز بهتر عمل می‌کنند، و ممکن است بخواهید از انواع مختلف برای کلاس‌های مختلف استفاده کنید. در زیر چند نمونه برای امتحان آورده شده است:

از حافظه یادداشت برداری کنید

دانش‌آموزان اغلب فرصت هضم اطلاعات متون خود را از دست می‌دهند، زیرا آن‌ها بیش از حد مشغول نگرانی در مورد یادداشت‌برداری خوب هستند، به جای اینکه واقعاً محتوا را درک کنند، بیشتر به آنچه باید بنویسند فکر می‌کنند.

سعی کنید بخش‌های کوتاهی از مطالعه خود را بخوانید (احتمالاً یک یا دو پاراگراف یا حداکثر یک صفحه) و مکث کنید تا به آنچه که خوانده‌اید فکر کنید – سپس از حافظه خود یادداشت برداری کنید. این به شما کمک می‌کند به جای درگیر شدن در جزئیات، روی نکات اصلی تمرکز کنید.

اگر به صورت دیجیتال یا آنلاین یادداشت برداری می‌کنید، سعی کنید برای هر مقاله یا فصل کتاب درسی که خوانده‌اید یک سند Word یا Google ایجاد کنید. خلاصه‌ای از نکات کلیدی هر مطالعه را بدون نگاه کردن به متن بنویسید. سپس هر چیزی را که توانستید به خاطر آوردید، با مراجعه به مطالعه، جزئیات را تکمیل کنید.

روی نکات اصلی تمرکز کنید و سپس به متن مراجعه کنید تا در صورت نیاز جزئیات را تکمیل کنید.

این روش ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، اما بسیاری از دانش‌آموزان می‌گویند به دلیل افزایش درک مطلب، ارزش آن را دارد.

مستقیماً روی متن علامت بزنید

اگر نسخه چاپی دارید، به‌سادگی می‌توانید از یک خودکار یا مداد استفاده کنید. برای متون آنلاین، برخی از برنامه‌های دیجیتالی نیز امکان حاشیه نویسی، متمایز کردن و اظهار نظر را می‌دهند.

زیر کلمات و عبارات کلیدی خط بکشید، دایره بکشید، یا متمایز کنید، این کار می‌تواند برای دانش آموزانی که باید کاری را با دستان خود انجام دهند تا تمرکزشان را حفظ کنند، مفید باشد.

اگر متن آنلاین دارید، همچنان می‌توانید افکار، کلمات کلیدی و خلاصه‌های خود را از این طریق ثبت کنید. فقط یک ورق کاغذ ساده بردارید، آن را با متن و شماره فصل/صفحه برچسب بزنید و آنها را به جای اینکه در کتاب قرار دهید، روی کاغذ یادداشت کنید.

یادداشت‌ نویسی به سبک کرنل

یک تکه کاغذ را به سه قسمت تقسیم کنید – تقریباً دو اینچ خالی در پایین، و قسمت بالایی را به یک بخش یک سوم در سمت چپ و دو سوم در سمت راست تقسیم کنید.

در دو سوم سمت راست صفحه یادداشت بردارید.

کلمات یا سؤالات کلیدی را در ستون سمت چپ فهرست کنید.

کل صفحه را در فضای پایین خلاصه کنید.

یادداشت‌ نویسی مبتنی بر برنامه (EverNote و OneNote)

EverNote یک برنامه یادداشت برداری محبوب است که می‌تواند یادداشت‌ها را در همه دستگاه‌های شما همگام سازی کند. می‌توانید یادداشت‌ها را در «نوت‌بوک‌های» فردی مرتبط با کلاس‌ها یا موضوعات مختلف سازمان‌دهی کنید. طرفداران آن را برای یادداشت برداری عمومی و یادداشت‌های کلاس و همچنین برای کارهای روزانه و سازماندهی مفید می‌دانند.

OneNote یک برنامه همراه با Microsoft Office است که برای دانشجویان کارایی خوبی دارد! همانند EverNote، OneNote به شما امکان می‌دهد یادداشت‌های خود را همگام‌سازی کنید و در هر دستگاهی به آنها دسترسی داشته باشید. می‌توانید یادداشت‌ها را حاشیه نویسی کنید، محتوای چندرسانه‌ای را بریده و ذخیره کنید، و یادداشت‌های صوتی ضبط کنید.

یک سازمان دهنده گرافیکی یا نقشه مفهومی ایجاد کنید

این روش برای متونی که دارای مفاهیم سطح بالاتری هستند که نیاز به توضیح دارند یا متونی که دارای حقایق، تاریخ، اصطلاحات و غیره در سطح حافظه هستند، خوب است.

سازماندهی اطلاعات به صورت بصری

ایده‌های اصلی را از ایده‌های فرعی متمایز کنید: نقشه مفهومی، جدول، نمودار ، سلسله مراتب، جدول زمانی و موارد دیگر.

این کار برای متونی با هویت بصری، جدول زمانی و غیره مانند علم یا تاریخ خوب است.

what is the best note taking method
یادداشت برداری

پرسش و پاسخ یا راهنمای مطالعه خود را ایجاد کنید.

قبل از شروع، سؤالات را از سرفصل‌ها و کلمات کلیدی استخراج کنید و سپس در حین خواندن به دنبال پاسخ باشید. آیا در حال مطالعه برای آزمونی هستید که نیاز به شناسایی بصری زیادی دارد؟ برای سازماندهی یادداشت‌های مبتنی بر تصویر، از برنامه Pinterest استفاده کنید.

نکات مفید و کاربردی

به جای کپی کردن اطلاعات از کتاب، یادداشت‌هایی را با کلمات خود بنویسید.

از هایلایت کردن بیش از حد خودداری کنید. هایلایت کردن کار زیادی برای درگیر کردن فعال مغز انجام نمی‌دهد، بنابراین مفیدترین استراتژی نیست. همچنین، متمایز کردن بیش از حد می‌تواند شما را از تمرکز بر ایده‌های اصلی باز دارد..

برای یادداشت برداری تا پایان صفحه صبر کنید تا بتوانید بهتر روی مطالبی که می‌خوانید تمرکز کنید و بتوانید به جای کپی کردن، با کلمات خود آن را خلاصه کنید.

شما نیازی به نوشتن صفحات یادداشت ندارید – یادداشت‌هایتان را مختصر و متمرکز نگه دارید.

قبل از شروع خواندن با نگاه کردن به ویژگی‌های متن، پیش نمایش فصل را مشاهده کنید تا سرنخ‌هایی در مورد ایده‌های اصلی فصل به دست آورید.

روی ایده‌ها و مفاهیم اصلی تمرکز کنید.

در حالی که یادداشت برداری خوب هنگام مطالعه مهم و بسیار مفید است، استفاده از سایر منابع مانند نقشه ذهنی نیز بسیار مفید است – نه فقط برای یادداشت برداری و خواندن، بلکه برای هر زمینه دیگری، چه تحصیلی و چه یادگیری. فرصت‌های پیش رو در انتظار شما هستند.

اگر مایل هستید روش مطالعه خود را بهبود بخشید، مقاله چهار نکته برای بهبود مطالعه را از دست ندهید.

منبع:  learningcenter.unc.edu

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp