بلاگ

بهبود مطالعه

چهار نکته برای بهبود مطالعه

مطالعه کردن، کاری سراسر منفعت است. این کار می‌تواند به ما کمک کند تا دانش خود و نوع نگریستن به جهان را گسترش دهیم. همچنین این کار ما را با ایده‌های مختلف آشنا می‌کند و به ما انگیزه حرکت می‌دهد. در مقایسه با بالا و پایین کردن صفحات دنیای مجازی یا تماشای تلویزیون، نیم ساعت مطالعه کردن در طول روز، تاثیرات شگرفی بر زندگی ما می‌گذارد. اگر شما یک کتاب‌خوان دائمی هستید یا تازه شروع به مطالعه کرده‌اید، ما در این مقاله روش‌های خوبی را برای بهبود خواندن کتاب با شما در میان خواهیم گذاشت.

بهبود کتابخوانی

۱.پیش مطالعه

 برای بسیاری از افراد خواندن تا به انتهای یک کتاب ممکن است روزها یا حتی هفته‌ها طول بکشد بنابراین کسب اطلاعات درباره کتابی که قصد خواندن آن را دارید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا دریابید که آیا ارزش خواندن دارد یا نه. تهیه کتاب‌ها همچنین هزینه ایجاد می‌کنند و خرید یک کتاب صرفا به خاطر جذاب بودن ظاهر یا طراحی آن ایده خیلی خوبی نخواهد بود.

وبسایت‌هایی مانند گودریدز، جزئیات، امتیازدهی‌ها و بررسی‌هایی درباره میلیون‌ها کتاب دارد که به شما درباره تصمیم‌گیری کمک می‌کند. همچنین معمولا بررسی کوتاهی روی پشت جلد کتاب تهیه شده که آن هم می‌تواند در تصمیم‌گیری شما کمک کننده باشد. بنابراین بررسی کتاب پیش از شروع آن می‌‌تواند موجب بهبود مطالعه و بالاتر رفتن کیفیت آن شود.

قدرت تند خوان شدنتون را دست کم نگیرید!

نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شوید این است که شما با گذراندن این دوره علاوه بر تبدیل شدن به یک تندخوان حرفه‌ای و بین‌المللی، آموزش‌های مهمی را متناسب با خودتان در زمینهٔ تقویت حافظه و افزایش تمرکز و نکاتی مانند روش‌های صحیح مطالعه و ایجاد مایندمپ دریافت خواهید کرد که درمجموع از شما فردی متمرکزتر می‌سازد؛ و تمرین‌های منظم و پشتیبانی‌آن به شما کمک می‌کند تا به بهترین وجه زمانتان را مدیریت کنید و بهترین نتایج را از تلاشتان بگیرید.

کد تخفیف زیر را در واتساپ یا ایتا پیامک کنید

برای ثبت نام در دوره ها و مشاوره قبل ثبت نام عدد 7 را به شماره روبرو پیامک کنید.

۲.یادداشت‌برداری

حتی اگر از یادداشت برداری کتاب متنفر باشید، بازهم یادداشت برداری به درک بهتر و به خاطر سپاری بلندمدت‌تر شما کمک می‌کند. شما یادداشت‌برداری خود را براساس سه سوال زیر «پیش» ، «حین» و «پس از مطالعه» انجام دهید. کارهایی که همگی آن‌ها می‌تواند به بهبود مطالعه بینجامد.

چرا؟

چرا این کتاب را برای مطالعه انتخاب کردید؟ چه چیزی هنگام خرید یا ورق زدن اولین صفحات کتاب، شما را جذب کرد؟ شاید این کتاب را برای پروژه‌های آکادمیک نیاز داشتید و شاید فرد مورد علاقه‌تان آن را به شما پیشنهاد کرده است. در هر صورت درک انگیزه اصلی پشت انتخاب و شروع یک کتاب، ادامه و پایان دادن به آن را آسان‌تر می‌کند.

چه؟

از هر فصل کتاب، چه اطلاعات و درس‌هایی آموخته‌اید؟ خلاصه کردن این آموخته‌ها در یک یا دو جمله بسیار مفید و تاثیرگذار است.

چگونه؟

 اکنون چگونه می‌خواهید از این ارزش‌ها و درس‌هایی که آموخته‌اید در زندگی روزمره خود استفاده کنید؟ البته اگر شما طرفدار کتاب‌های تخیلی باشید، شاید خیلی نتوانید خیلی راحت به این سوال پاسخ دهید اما به‌هرحال ویژگی‌های مشخصی وجود خواهد داشت که بتوانید از شخصیت‌ها یا بخش‌هایی از کتاب یاد بگیرید یا از آن‌ها پرهیز کنید.

۳.عبارت نویسی

 اگر یک جمله مشخص یا پاراگراف یا حتی یک کلمه، طنینی در قلب شما می‌اندازد، آن را در دفتر روزانه خود یادداشت کنید. اگر دستی به طراحی دارید می‌توانید طرح‌هایی را از دل این صحنه‌ها بیرون بکشید. این کار به شما در به یادسپاری و یادآوری این لحظات کمک مهمی می کند.

۴. به پایان نرساندن کتاب، مشکلی ندارد

برخی مواقع گرفتن ایده اصلی یا چکیده کتاب ممکن است ما را ترغیب به خواندن کند اما ممکن است این نوع ارائه و نوشتن، چیز مورد علاقه شما نباشد. اگر بعد از خواندن چند فصل اولیه، خواندن به برایتان دشوار شد یا جذابیتش را از دست داد، این حق را به خودتان بدهید که آن را متوقف کنید و کتاب دیگری را دست بگیرید. فقط این که حتما دلیل به انتها نرساندن کتاب را یادداشت کنید تا از روبه‌رو شدن با موقعیت‌های مشابه در آینده اجتناب کنید.

مهم نیست چه سن و سالی دارید، مهم این است که عادت خواندن را در خود تقویت کنید. عادت خواندن، عادتی بسیار تاثیرگذار در سرنوشت ما است. اگر می‌توانید یک ساعت، نیم‌ ساعت، یک ربع ساعت و اگر شده فقط ۵ دقیقه را به این کار اختصاص دهید. شما می توانید از دل یک روز شلوغ زمانی هرچند کوتاه را به کتابخوانی بگذرانید. و مطمئن باشید اگر بالاوپایین کردن صفحه گوشی در شبکه‌های اجتماعی را کم کنید، این زمان فراهم می‌شود.

در ادامه می‌توانید ۵ روش برای یادگیری موثر را مطالعه کنید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp