بلاگ

آموزش تندخوانی به کودکان| بخش دوم

diverse 1563391477

تندخوانی را به فرزندان خود بیاموزید

حتی اگر خودتان آن را بلد نیستید

چند سالی است که فرصت آموزش و دادن تمرینات تندخوانی به کودکان را دارم و در نتیجه کلاس‌های زیادی که تدریس کرده‌ام، نکاتی را متوجه شده‌ام:

کودکان مهارت تندخوانی را بسیار راحت‌تر از بزرگسالان می‌آموزند.

کودکان بسیار بهتر از بزرگسالان بر این مهارت مسلط می‌شوند. این امر به معنای واقعی کلمه به بخشی طبیعی از آنها تبدیل می‌شود به خصوص که اگر سنی در حدود ۱۲ سالگی یا بیشتر این مهارت را یاد بگیرند، به اندازه صحبت کردن برای آن‌ها طبیعی می‌شود. در قسمت نخست به چهار کلید اصلی تندخوانی اشاره کردیم و در این قسمت در ادامه به آماده‌سازی و تجهیز برای آموزش خواهیم پرداخت.

 

آماده سازی و تجهیزات برای تمرینات تندخوانی

قبل از شروع، موارد لازم برای انجام این کار به شرح زیر است:

در تقویم یک ماه طوری علامت گذاری کنید که دست‌کم به دو درس تندخوانی در هفته پایبند باشید. البته، هرچه تعداد درس‌های شما در هفته بیشتر باشد، نتایج شما بهتر است. این امر به این دلیل است که اگرچه بچه‌ها فراموش می‌کنند که باید تمرین کنند، این اتفاق دربارهتمرینات روزانه نمی‌افتد.

وقتی در هفته دوبار کلاس تندخوانی دارم، جلسات آن 90 دقیقه‌ای است. با این حال، وقتی روزانه تدریس می‌کنم، 25 تا 30 دقیقه کافی است، به شرطی که از زمان خود به خوبی استفاده کنید. یکی از والدین مدرسه‌ای که می‌شناسم، جلسات تمرین را به بلوک‌های 15 دقیقه‌ای، دو بار در روز تقسیم می‌کند و دخترش توانسته به سرعت بیش از 10000 کلمه در دقیقه برسد.

به اندازه کافی مطالب خواندنی جالب جمع آوری کنید. هر چیزی که برایتان جالب باشد مناسب است:

اما لطفاً توجه داشته باشید: تعدادی از بچه‌ها برای تمرینات تندخوانی با کتاب‌های اندازه معمولی مشکل دارند. بنابراین کاری که من معمولاً انجام می‌دهم این است که مطالب را دست‌کم برای یکی دو روز اول بزرگ پرینت می‌گیرم.

برای زمانبندی عادی و ضربه‌ای به یک ساعت که دقیقه‌ها را نشان دهد، نیاز دارید.

 

تجربه به من می‌گوید که بچه‌ها تندخوانی را در محیط گروهی امن بهتر از محیط آموزشی پرتکلف یاد می‌گیرند، زیرا در هر گروه 6 تا  10 نفره، همیشه حداقل یک بچه وجود دارد که بلافاصله به این مهارت دست می‌یابد، معمولاً طی سه روز یا بیشتر و گاهی در همان روز اول. در نتیجه بقیه هم سخت تلاش خواهند کرد تا به این نتیجه برسند اگرچه ممکن است چند روز بیشتر تمرین کنند. پس اگر کسی در گروه وجود نداشته باشد که به سرعت تندخوانی را آغاز کند، بیشتر بچه‌ها دلشان می‌خواهد پس از هفته اول از تمرینات تندخوانی دست بکشند. شاید در ظاهر تمرینات خود را انجام دهند، اما باخودشان می گویند: «این خیال‌پردازی است، هیچ کس نمی‌تواند اینقدر سریع بخواند.»

برای حفظ انگیزه کودکان (و بزرگسالان)، حضور حداقل یک کودک در کلاس برای این‌که نقش کاتالیزور را بازی کند و به دیگران انگیزه دهد، ضروری است. هنگامی که دیگران می‌بینند در زندگی واقعی کسی می‌تواند تندخوانی کند یا حتی خودشان این کار را انجام ‌دهند، انجام کار برایشان بسیار راحت‌تر  است.

تمرینات تندخوانی

همچنین طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل دو ماه پس از ماه اول، تمرین آموزش‌ها ادامه داشته باشد. این کار یعنی همیشه 10 تا 15 دقیقه در روز تندخوانی به صورت مداوم تمرین کنند. انجام این کار هم آسان و هم ضروری است. این 10-15 دقیقه را باید با تندخوانی کتاب‌هایی که برای کودک لذت بخش است، بگذرانید. بدون فشار. فقط، «اکنون و اینجا، این کتاب را بخوانید و در مورد آن با من حرف بزنید.» این برای موقعی است اکثر بچه‌ها می‌توانند در 10 دقیقه یا همین حدود یک کتاب ساده را تندخوانی کنند.

اکنون که مقدمات تدریس این دوره را فراهم کرده‌اید، وقت آن است که درباره فعالیت‌های اصولی که باید در زمان کلاس انجام می‌شود، بحث کنیم. پس از آن، من یک برنامه درسی ساده ارائه می‌دهم که به شما کمک می‌کند سریعاً ببینید که چگونه یک دوره از کلاس را شروع و ادامه دهید.

92 per cent children in India read books for fun, says survey | Parenting  News,The Indian Express

فعالیت‌های پایه‌ای کلاس

تمرین: یک تمرین مته‌ای یا ضربتی، یک دوره زمان بندی شده است (معمولاً 30 یا 60 ثانیه طول می‌کشد) که دانش‌آموز در این مدت باید هر تعداد صفحه‌ای را که می‌تواند بخواند و سپس، آنچه را که در خاطرش مانده به مربی یا شریک کلاس گزارش می‌دهد.

تمرینات تندخوانی مته‌ای به افزایش سرعت خواندن دانش‌آموزان کمک می‌کند. آن‌ها به اندازه کافی کوتاه هستند تا دانش آموز بتواند حداقل برخی از مطالبی را که خوانده به خاطر بیاورد، اما به اندازه کافی طولانی است که در انتخاب خواندن تأثیر مهمی ایجاد کند. من دانش آموزان را تشویق می‌کنم که حداقل شش صفحه را در طول تمرین مشاهده کنند. معمولا کودکان 10 ساله دو یا سه برابر سریعتر از این عمل می‌کنند.

هنگام انجام تمرینات تندخوانی، تمرکز بر تجسم است. البته، ما سعی می‌کنیم هر آنچه را که می‌توانیم بلافاصله پس از هر تمرین به یاد بیاوریم اما کیفیت این یادآوری ممکن است همیشه خوب نباشد. گاهی اوقات ممکن است اصلاً نتوان چیزی را به خاطر آورد. این مساله اشکالی ندارد فقط تلاش برای تجسم، به تنهایی، نکته اصلی تمرین است.

پس از چند هفته، درک مناسبی (35 تا 65 درصد) در تمرین‌ها حاصل می‌شود. من فقط از دانش آموز می‌پرسم «چه میزان از مطالب را ‌فهمیدید؟» در واقع دانش آموزان درک بسیار خوبی از میزان آموخته‌های خود دارند.

تمرین و آموزش تندخوانی ضربتی برای هر دانش آموز متفاوت است. برخی از کودکان فقط 6 صفحه را می‌بینند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند 15 تا 20 صفحه یا بیشتر را با درک خوب در طول یک تمرین بخوانند.

مجموعه‌های ضربتی:

در این دوره، تمرینات تندخوانی  ضربتی در مجموعه‌ای سه تایی انجام می‌شود. این به منظور بالاتر بردن سرعت و درک بهتر است که اگر یک‌بار باشد این کیفیت را نخواهد داد.

به طور معمول، در اولین تمرین، دانش آموز فقط چند صفحه (به عنوان مثال: پنج یا شش) صفحه را در 30 ثانیه می‌خواند، و درک مطلبشان چندان خوب نیست اما هر درکی داشته باشد، به حساب می‌آید.

با این حال، بار دوم که همان مطلب را می‌بیند، اغلب سریع‌تر پیش می‌رود، مانند هفت یا هشت صفحه و در همان زمان آن را بهتر درک می‌کند.

سرانجام، در تمرین سوم، دانش آموز اغلب قادر به سرعت و درک بالاتر است.

تمرینات ضربتی سرعتی:

تمرینات ضربتی سرعتی برای ایجاد و حفظ تندخوانی با درک مطلب بالا بسیار ضروری است. در اینجا مثالی از نحوه انجام آنها آورده شده است: سه ثانیه به دانش آموزان فرصت دهید تا هر صفحه را تکمیل کنند. در سه دقیقه با قلم خود هر سه ثانیه روی میز ضربه بزنید. سپس به آنها سه دقیقه دیگر تمرین بدهید  از آن‌ها بخواهید در هر دو ثانیه یک صفحه را بخوانند. کار را با یک سه دقیقه دیگر  و ضربت‌های یک ثانیه‌ای به پایان برسانید. من معمولاً دو یا سه بار در روز درست بعد از مجموعه‌های ضربتی انجام می‌دهم، اما این روش هروقت سرعت بچه‌ها شروع به کند شدن کند، می‌تواند مفید باشند.

خواندن آسوده:

معمولاً در پایان هر درس 5 تا 10 دقیقه از آنچه که من آن را «تندخوانی آسوده» یا فقط خواندن آسوده می‌نامم، با بچه‌ها انجام می‌دهیم. هدف این است که هنگام تمرکز و تجسم، آرامش را تمرین کنند. کتاب را با سرعت مناسبی، معمولاً در حدود سه تا پنج ثانیه در هر صفحه – در صورت تمایل سریع‌تر مطالعه کنید. فقط مطمئن شوید که سرعت یکنواخت است. نگران نباشید اگر قبلاً قسمتی از کتاب را در حین مطالعه خوانده‌اید. هوشیار باشید و گروه‌های بزرگ کلمات را با دید محیطی خود ببینید. سعی کنید همزمان تجسم کنید و آرام باشید.

وقتی دانش‌آموزان در حال انجام تندخوانی آسوده هستند، با احتیاط زمان چند ثانیه در هر صفحه را بسنجید. به این ترتیب می‌توانید سرعت تقریبی تندخوانی را برای آن‌ها محاسبه کنید. تعداد زیادی از کتاب‌های کودکان در هر صفحه 200 کلمه دارند، بنابراین شش ثانیه برای هر صفحه 2000 کلمه در دقیقه خواهد بود. 4 ثانیه برای هر صفحه، 3000 کلمه در دقیقه؛ 2 ثانیه، 6000 کلمه در دقیقه؛ و 1 ثانیه، 12000 کلمه در دقیقه.

در طول تندخوانی آسوده، بی سر و صدا به هر دانش آموزی سرعت تندخوانی‌اش را اعلام کنید تا هرکدام از پیشرفت خود مطلع شوند. من همچنین از آن‌ها می‌پرسم درباره درک مطلب هم سوال می‌کنم. دریافت من این بود که این به تنهایی بیشتر از هر چیزی به بچه‌ها انگیزه می‌دهد. آن‌ها نمی‌دانستند که می‌توانند 3000 کلمه در دقیقه یا بهتر بخوانند. این رقم 10 برابر سریع‌تر از اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه است.

گاهی اوقات، کسی درگیر یک داستان جالب می‌شود و به شیوه قدیمی خواندن باز می‌گردد. وقتی این اتفاق می‌افتد، فقط او را تشویق کنید که دفعه بعد سرعتش را افزایش دهد.

پاداش‌های جذاب:

 بچه‌های بی‌حوصله به تنهایی تمرین نمی‌کنند، هر چقدر هم که بخندید و کلاس را شاد نگه دارید. بچه‌های بی علاقه حتی باور نمی‌کنند که تندخوانی امکان پذیر است. من به وضوح یک کلاس از دانش آموزان کلاس سوم و چهارم را به خاطر می‌آورم. در روز دوم کلاس، من بی پروا از آنها پرسیدم که کدام یک از آنها شب گذشته حداقل 15 دقیقه تمرین کرده‌اند. فقط سه کودک دست خود را بالا بردند. سپس من سه بسته کلوچه بیرون آوردم و به‌عنوان پاداش به آن‌ها دادم و به دیگران اعلام کردم: «خوب، خیلی بد است که هیچ کس دیگری یادش نرود تمرین کند.»

چند بچه شاد آن روز در حضور دوستانشان کلوچه خوردند. این رفتار بدی است، اما انگیزه خوبی است. هیچ کس دوباره تکالیف خود را فراموش نکرد. من هر روز به تلاش بچه‌ها پاداش می‌دهم. من همچنین به آنها برای دستیابی به اهداف خود در هر فعالیتی که فکر می‌کنم برای حفظ هیجان ادامه می‌دهم، پاداش می‌دهم. به ندرت فراموش می‌کنم برای کسانی که تلاش می‌کنند چیزی بیاورم. تشویق همواره، تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

اگر شما هم به آموزش تندخوانی به فرزندتان علاقه‌مند هستید، روی  لینک زیر کلیک کنید:

دوره تندخوانی کودکان چیست؟

 

 

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp