بلاگ

آموزش تندخوانی به کودکان | بخش نخست

حتی اگر خودتان آن را بلد نیستید

چند سالی است که فرصت آموزش تندخوانی را دارم و در نتیجه کلاس‌های زیادی که تدریس کرده‌ام، نکاتی را متوجه شده‌ام:

کودکان مهارت تندخوانی را بسیار راحت‌تر از بزرگسالان می‌آموزند.

کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان بر این مهارت مسلط می‌شوند و این امر به معنای واقعی کلمه به بخشی طبیعی از آنها تبدیل می‌شود به خصوص که اگر سنی در حدود ۱۲ سالگی یا کمتر این مهارت را یاد بگیرند، به اندازه صحبت کردن برای آن‌ها طبیعی می‌شود.

در واقع، اخیراً به این نتیجه رسیدم که کودکان تندخوانی را به راحتی یاد می‌گیرند، به طوری که شما می‌توانید آموزش تندخوانی به کودکانتان را شروع کنید، حتی اگر خودتان تندخوانی نمی‌دانید.

در یکی از آموزش‌هایم، مادری دختر ۱۱  ساله خود را ترغیب به خواندن با سرعت ۶۰۰۰ کلمه در دقیقه کرد (اکثر بزرگسالان در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند). یک معلم در یک دبیرستان محلی، دو سوم کلاس خود را آموزش داد تا در عرض چهار هفته با سرعت متوسط حدود ۴۰۰۰ کلمه در دقیقه تندخوانی کنند. سایر افرادی که آموزش گرفتند، نتایج مشابهی داشتند.

اجازه دهید تکرار کنم: مربیان خودشان تندخوانی نمی‌دانستند.

شاید این سوال را از خودتان بپرسید چرا من نمی‌توانم تندخوانی را قبل از آموزش آن به فرزندانم یاد بگیرم؟ شما می‌توانید، اما طبق تجربه من به عنوان مربی، این اتفاق نمی‌افتد.

آموزش تندخوانی برای بزرگسالان حداقل ۱۰ برابر بیشتر از کودکان زمان احتیاج دارد.

تعدادی از دوره‌های تند خوانی تجاری را بررسی کردم؛ آنها معمولاً به کودکان زیر ۱۱ تا ۱۳ سال اجازه ثبت نام نمی‌دهند. اتفاقی که بسیار ناخوشایند است در حالی که نود درصد از بهترین شاگردان من ۱۲ سال و کمتر بودند و بقیه بین۱۳ تا ۱۴ سال سن داشتند بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند در تندخوانی مهارت پیدا کنند اما باید در آن بیشتر تلاش کنند. کارشناسان تندخوانی  اکثرا چشمشان به گروه دانشجویان است. من معتقدم که آنها به سه دلیل دوره‌های تندخوانی خود را برای بچه‌ها تبلیغ نمی‌کنند:

۱.بزرگسالان پول دارند، بچه‌ها ندارند
۲.روش‌هایی که آنها برای آموزش تندخوانی آنقدر سخت است که هیچ کودک خردسالی نمی‌تواند از آن جان سالم به در ببرد.

خودم یک دوره تندخوانی گذراندم که هر شب یک ساعت تکلیف داشت، بیشتر آن به صورت یادداشت‌های نوشتاری یا «الگوهای یادآوری» بود. هیچ بچه‌ای هرگز با این مقدار کاغذبازی پیشرفتی نخواهد داشت.

۳.آموزش به کودکان به مهارت‌های ویژه‌ای نیاز دارد

احتمالاً هرگز به ذهن آنها خطور نکرده که کودکان بتوانند مهارت تندخوانی را با روش‌های آسان‌تری یاد بگیرند و به راحتی به آن مسلط شوند. روش زیر برای آموزش تندخوانی به کودکان ممکن است تنها راه آموزش آنها و حتی بهترین آنها نباشد اما من روش دیگری را به این سادگی نمی‌شناسم و هیچ روش دیگری که من از آن آگاه باشم به خواننده کندخوان اجازه نمی‌دهد تا آن را به طور موثر آموزش بگیرد. درست است که یادگیری کودکا بسیار آسان‌تر از یادگیری بزرگسالان است اما نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که کودکان به مراقبت‌های بیشتری برای یادگیری نیاز دارند زیرا اگر آموزش‌های مربوط به حرکات چشم آن‌ها درست تعلیم داده نشود، ممکن است به سیستم عصبی آن‌ها آسیب وارد شود. علاوه‌براینکه آموزش به کودکان و جذب آن‌ها به روش‌های ویژه‌ای از جمله بازی و سرگرمی بیشتر احتیاج دارد که از حوصله بسیاری از افراد خارج است.

این مقاله یک برنامه خلاصه برای آموزش تندخوانی به فرزندان شما است.

کلیدهای تندخوانی

چهار کلید اصلی برای یادگیری تندخوانی وجود دارد:

  • بینایی طبیعی
  • تجسم
  • آرامش
  • تمرین روزانه

اجازه دهید هر یک را به طور مختصر توضیح دهم.

دید طبیعی: همین حالا یک دقیقه وقت بگذارید و به یک عکس نگاه کنید. بگذارید فرض کنیم دارید به مونالیزا نگاه می‌کنید. آیا وقتی به او نگاه می‌کنید، بینایی شما به‌گونه‌ای محدود می‌شود که مثلا فقط چشم چپ او را می‌بینید؟ البته که نه. ما در حالت استفاده از دید طبیعی از همه فضای دیدن استفاده می‌کنیم و بخش‌های بیشتری از یک کل را می‌بینیم.با این اوصاف وقتی به صفحه چاپی نوشتاری نگاه می‌کنیم، هم می‌توانیم ۳ تا ۱۰ کلمه از یک خط را ببینیم هم می‌توانیم ۳ تا ۱۰ خط را هم همزمان مشاهده کنیم.

استفاده از دید طبیعی برای دیدن کلمات سنگ بنای اصلی تندخوانی است.

آموزش تندخوانی به کودکان
شکل 1. روش‌های متفاوتی برای مشاهده همه کلمات در یک صفحه با استفاده از دید طبیعی وجود دارد. با آزمون و خطا، روشی را پیدا کنید که برای شما مناسب‌تر است.

روش‌های مختلفی برای مشاهده همه کلمات موجود در یک صفحه با استفاده از بینایی طبیعی وجود دارد. با آزمایش کردن می‌توانید بهترین روش را پیدا کنید. (شکل 1.)

تجسم

آیا تا به حال کتابی را آنقدر خوب خوانده‌اید که احساس کنید درون داستان زندگی می‌کنید یا آنقدر خوب آن را در ذهن خود به تصویر کشیده‌اید که شبیه تماشای یک فیلم خوب بوده باشد؟ خوب، این دقیقا منظور ما از تجسم کردن است.

مشکل اینجاست که ذهن شما هرگز هنگام خواندن این گونه خیال پردازی نمی‌کند، بنابراین برای شروع فرآیند تجسم، تلاش زیادی لازم است. در واقع، برای روزهای اول یا بیشتر، ممکن است غیر ممکن به نظر برسد. اما به هر حال به تلاش خود ادامه دهید.

آرامش

به طور معمول، وقتی افراد روی چیزی تمرکز می‌کنند و ذهن خود را روی موضوعی تنظیم می‌کنند تا حدودی از نظر روانی دچار تنش می‌شوند. معمولا درباره تندخوانی هم همین اتفاق می‌افتد. برای به دست آوردن حداکثر درک، باید هنگام تمرکز (تجسم) آرامش داشته باشید. پس از انجام تمرینات خواندن هر از چندگاهی این حس آرامش را در خودتان زنده کنید. هنگامی که فهمیدید که چگونه می‌توانید هنگام تجسم به آرامش هم داشته باشید، تندخوانی برای شما سریع‌تر و راحت‌تر می‌شود.

تمرین روزانه

اهمیت تمرین روزانه را نمی‌توان به هیچ عنوان در نظر نگرفت. پس از تدریس در بسیاری از کلاس‌های تندخوانی، یک چیز را به خوبی متوجه شدم: کسانی که روزانه تمرین می‌کنند، کسانی هستند که در تندخوانی واقعاً مهارت پیدا می‌کنند، در حالی که کسانی که از آن غفلت می‌کنند، در آن مهارت کسب نمی‌کنند.

مطمئناً اگر یک یا دو بار در هفته تمرین را فراموش کنید، خیلی اوضاع بد نیست. اما هرچه بیشتر تمرین را کنار بگذارید، نتیجه نهایی شما بدتر می‌شود. این امر به ویژه در مورد بزرگسالان صادق است. گاهی اوقات بچه‌هایی را به یاد می‌آورم که تمرین منظم را فراموش می‌کنند، اما هنوز به تندخوانی ادامه می‌دهند. با این حال، آن‌ها به خوبی بچه‌هایی که در تمرین خود کوشا و فعال هستند، خوب عمل نمی‌کنند. من حداقل ۱۵ دقیقه خواندن آرام و گاه به گاه را در هر روز توصیه می‌کنم. این علاوه بر دروس معمولی است.

اگر شما هم به آموزش تندخوانی به فرزندتان علاقه‌مند هستید، روی  لینک زیر کلیک کنید:

دوره تندخوانی کودکان چیست؟

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp