بلاگ

بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال می‌تواند رکن موفقیت شما در برنامه‌ریزی و هدفمندسازی زندگی و کار باشد. اگر مدام فراموش می‌کنید، حس می‌کنید کارهایتان عقب‌افتاده و باعث می‌شود از چیزی لذت نبرید، زمان استفاده از این بولت‌های جادویی فرارسیده است.

بولت ژورنال، گلوله‌ای که با نام BuJo نیز شناخته می‌شود، ترکیبی از برنامه‌ریزی روزانه، فهرست کارها و دفتر خاطرات است. bullet journal یک سیستم ژورنال آنالوگ است که توسط طراح نیویورکی رایدر کارول ایجاد شده است. او این رویکرد برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از مبنای ژورنال را به‌عنوان روشی توصیف می‌کند که به شما کمک می‌کند گذشته را ردیابی کنید، حال را سازماندهی کنید و برای آینده برنامه‌ریزی کنید.

البته که در حال حاضر یکی از مطرح‌ترین و مهم‌ترین ارکان برنامه‌ریزی در دنیا است و شاید این پرسش مطرح گردد که: چه چیزی ژورنال‌های بولت را جذاب می‌کند؟

این نوع ژورنال شخصی به افراد اجازه می‌دهد تا دستاوردها، اهداف، افکار، الهامات و تفکرات را به شیوه‌ای سازمان‌یافته و خلاقانه ثبت کنند. کاربران می‌توانند پیشرفت روزانه، هفتگی و ماهانه را به سمت اهداف خود ثبت کنند. این می‌تواند یک سیستم مؤثر در هنگام تلاش برای تغییر یک عادت، رسیدن به یک هدف یا ایجاد نوعی تغییر در زندگی باشد.

بولت ژورنال

Bullet Journal چیست؟

سوال کلیدی و مهم دیگری که مطرح می‌شود این است که اساساً بولت ژورنال چیست و چه کاربردی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از آن برای شما آسان اما مبنا و ساختاری که برای این روش برنامه‌ریزی در نظر گرفته شده بسیار پیچیده است.

سیستم بولت ژورنال نسبتاً پیچیده است. هر جزء از مجله به مجموعه‌ای از ماژول‌ها تقسیم می‌شود:

1.      گزارشی از آینده که در آن برنامه‌ها و آرزوهای خود را برای آینده ثبت می‌کنید.

2.      یک تقویم ماهانه که به شما کمک می‌کند اهداف کوتاه‌مدت، وظایف و ضرب‌الاجل‌ها را دنبال کنید.

3.      گزارش روزانه برای پیگیری وظایف روزانه، قرار ملاقات‌ها و ضرب‌الاجل‌های فوری

به‌علاوه، ابتدای مجله، حاوی فهرست دقیقی است که به شما امکان می‌دهد به‌سرعت آنچه را در ژورنال شما وجود دارد و کجا آن را پیدا کنید، پیگیری کنید. این شاخص معمولاً نسبتاً پیچیده است و از نمادها و یادداشت‌ها برای کمک به سازماندهی همه چیز استفاده می‌کند. استفاده از برنامه‌ریزی، انسان را از شرایط پیچیده‌ای که در آن گیرکرده و دست‌وپا می‌زند رها می‌سازد. یکی از روش‌های معمول درمان افسردگی، انجام کار است. شما با بهره‌گیری از سیستم بولت، می‌توانید انجام کار را برای خود تبدیل به یک وظیفه مهم کنید که باید در طول روز انجام گردد.

بر پایه گلوله‌های کنار هم

این سیستم همچنین بر نمادهای بولت مختلف متکی است که به شما کمک می‌کند هر روز به‌سرعت آنچه را که در مسیر خود دارید ببینید. یک یادداشت هر نوع واقعیت یا مشاهده که نماد خط تیره دریافت می‌کند. یک کار مثلا از مغازه شیر بگیرید با نماد نقطه مشخص می‌شود. یک رویداد به‌عنوان‌مثال، جشن تولد امشب که با نماد دایره مشخص می‌شود.

ممکن است تصمیم بگیرید که بر روی اهداف خاص سلامتی و تناسب‌اندام تمرکز کنید، مانند کاهش وزن یا ورزش یا ممکن است خلق‌وخوی روزانه خود را دنبال کنید تا به دنبال الگوهایی باشید که بر رفتارهای شما تأثیر می‌گذارد. حتی ممکن است روی اهداف تحصیلی، ورزشی، شغلی یا توسعه شخصی تمرکز کنید. چنین سیستمی می‌تواند برای کسانی که از چنین ساختار و سازمانی برخوردار هستند جذاب باشد. بااین‌حال، چنین پیچیدگی می‌تواند دلهره‌آور باشد و احتمال اینکه مردم واقعاً با سیستم دچار مشکل شوند گاه زیاد است.

نکته مهم در مورد رویکرد بولت ژورنال این است که بسیار با شرایط و افراد سازگار است. شما می‌توانید ژورنال گلوله خود را به‌گونه‌ای شخصی‌سازی کنید که نیازهای خاص خود را برآورده کند و آن را به همان اندازه که می‌خواهید ساده یا پیچیده نگه دارید.

شاید فکر کنید که من قصد دارم به باشگاه بروم، کلاس آموزش زبان را شروع کنم، فردی افسرده هستم، می‌خواهم در مشغله کاری خود موفق بشوم، آیا بولت به من کمک می‌کند؟ باید بگوییم که صددرصد. بولت برای همه چیز و همه‌کس طراحی شده است.

چرا بولت ژورنال قدرتمند است؟

معمولاً در مورد روش‌های برنامه‌ریزی و متدها این سوال مطرح می‌شود که چرا یکی نسبت به دیگری برتری دارد یا تا این حد معروف است؟ در مورد بولت باید گفت که ایجاد نظم یکی از اصلی‌ترین و البته عملی‌ترین ویژگی‌های آن است. بولت وسیله‌ای است که می‌تواند هم‌زمان، کارها، برنامه‌ها، خاطرات، یادداشت و هدف‌های پیش و روی شما را مدیریت کند. همین‌طور باعث می‌شود منظم بمانید، منظم ماندن تا 50 درصد رکن موفقیت شما را پررنگ‌تر خواهد کرد.

از طرفی با مطالعه بولت‌های موجود در این دفتر، شما به‌صورت دائم با اهداف خود روبرو می‌شوید. روبروشدن با اهداف باعث می‌شود که انگیزه خود را برای دستیابی حفظ کنید. گاهی هم وجود استرس و تنش این که کارهای خود را انجام نداده‌اید و لیست شما به‌هم‌خورده است می‌تواند بسیار مثبت باشد. پس قادر خواهید بود به‌صورت ویژه‌ای از آن برای انگیزه دادن و جلو بردن کارها استفاده کنید.

 همین‌طور تصور کنید که کارهای انجام شده را در یک دفتر تیک می‌زنید و دقیقاً یک لیست دارید که چه چیزی انجام شده و چه چیزی انجام نشده است، به طبع این حس بهتری برای شما ایجاد می‌کند. ایجاد آرامش در ذهن یکی دیگر از مزیت‌های مهم، اساسی و کلیدی بولت ژورنال است که در دنیا در مورد آن مقالات زیادی منتشر شده است. به کمک بیان افکار و احساسات خود، پله‌های موفقیت را زودتر برمی‌دارید.

چرا بولت ژورنال قدرتمند است؟

چگونه یک بولت ژورنال اختصاصی راه‌اندازی کنیم؟

تنها چیزی که واقعاً برای شروع نیاز دارید یک دفترچه یادداشت یا مجله خالی و یک خودکار است. بسیاری از مردم، دوست دارند از کاغذ نوت‌بوک که دارای بولت‌های آماده است استفاده کنند.

شما می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید را انتخاب می‌کنید یا حتی فراتر از آن انجام دهید. هر دفترچه، دفترچه یادداشت یا دفترچه خالی برای شروع کافی است.

همچنین می‌توانید از تمبرهای تزئینی، نوارچسب، نشانگرها و برچسب‌هایی که کلیت کار شما را جذاب و شکیل می‌کنند استفاده کنید که می‌توانید از آنها برای تزئین، سازمان‌دهی، دسته‌بندی و شخصی‌سازی صفحات مجله خود بهره بگیرید. قبل از اینکه مطمئن شوید این روش ژورنال برای شما کارآمد است بهتر است نسبت به پرداخت هزینه اضافه خودداری کنید.

بولت ژورنال شامل چیست؟

محتوای مجله شما واقعاً به شما بستگی دارد. برخی از ماژول‌هایی که ممکن است بخواهید در آن گنجانده شود عبارت‌اند از:

1.      ایندکس: این صفحه به‌عنوان فهرست مطالب عمل می‌کند و باید فهرستی از عناوین صفحه با شماره صفحه مرتبط برای هر صفحه خاصی را که ممکن است بعداً بخواهید پیدا کنید، داشته باشد.

2.      گزارش آینده: برای فهرست‌کردن اهداف بلندمدت خود از اهداف کوچک‌تر تا حتی عالی‌ترین رویاها.

3.      گزارش ماهانه: یک تقویم ماهانه که در آن می‌توانید مهلت‌های مهم، رویدادها و یادآوری‌های دیگر را فهرست کنید.

4.      گزارش روزانه: فهرستی از کارهای روزانه و یادآوری‌ها.

5.      فهرست‌ها و مجموعه‌ها: صفحاتی که به فهرستی از چیزهایی که برای شما مهم هستند اختصاص ‌داده‌ شده است. به‌عنوان‌مثال ممکن است بخواهید مواردی را که به شکل تجمیع است جمع‌آوری ‌کنید، صورت‌حساب‌هایی بدهکار هستید، هدایایی که برای تعطیلات باید بخرید، کتاب‌هایی که می‌خواهید بخوانید یا هر نوع لیست دیگری که ممکن است بخواهید ایجاد کنید را ردیابی کنید.

6.      نمادها: یادگیری نمادهای بولت که برای نشان‌دادن انواع مختلف اطلاعات استفاده می‌شود نیز می‌تواند به سازماندهی محتوای مجله شما کمک کند.

به‌طورکلی مبنای اصلی بولت ژورنال شما در دفترچه شامل 6 بخش اصلی خواهد شد. اگر به ایده‌های بیشتری در مورد مواردی که باید در ژورنال گلوله خود بگنجانید نیاز دارید یک جستجوی آنلاین سریع برای یافتن نمونه‌های الهام‌بخش را امتحان کنید. ممکن است بخواهید فهرستی سریع از انواع مواردی که می‌خواهید پیگیری کنید را تهیه کنید تا بتوانید ایده‌ای از صفحاتی که هنگام شروع ایجاد خواهید کرد داشته باشید. همین‌طور می‌توانید از توضیحات جامعی که در مورد آن در دسترس است استفاده کنید.

تشبیه بولت ژورنال به سیب‌زمینی

Bullet Journal مانند یک سیب‌زمینی است. به نظر خسته‌کننده و بی‌مزه است و به‌راحتی با نشاسته‌های معمول می‌توان غذاهای بهتری را از آن تهیه کرد اما سیب‌زمینی نه به‌خاطر چیزی که هست بلکه برای آن چیزی که می‌تواند تبدیل شود خاص است. کافی است آن را به شکل خلال سرخ کنید تا متوجه شوید چرا در دنیا مطرح بوده و در KFC و بسیاری از مراکز بزرگ از آن به‌عنوان یک خوراکی همیشه پرفروش یاد می‌شود.

این چیزی است که مجله Bullet را بسیار خاص می‌کند. بازار از هر برنامه‌ریزی که می‌بینید اشباع شده است اما این فرمت، یک تغییر مهم را در زندگی شما ایجاد می‌کند. این کار با یک مجله خالی و یک خودکار شروع می‌شود که به طرز فریبنده‌ای ساده و تقریباً خسته‌کننده است اما همان چیزی است که شما را تغییر خواهد داد.

مزایای بولت ژورنال

5 مزایای مهم ژورنال‌های بولت

پس چرا می‌خواهید از رویکرد مجله گلوله‌ای استفاده کنید، درحالی‌که ابزارهای برنامه‌ریزی بسیار دیگری وجود دارد که بسیاری از آنها کمی پیشرفته‌تر هستند؟ واقعیت این است که هیچ رویکرد واحدی برای همه کارساز نخواهد بود اما ژورنال بولت چند مزیت روان‌شناختی کلیدی را ارائه می‌کند که باعث شده در دنیا محبوب شود.

1-می‌تواند مدیریت زمان را بهبود بخشد

اولین چیزی که باید در نظر گرفت این است که هر نوع ابزار یادآوری به‌نوعی مفید خواهد بود. اگر از ملاک‌ها و فاکتورهای ذهنی ارزشمند برای پیگیری کارهای روزمره استفاده می‌کنید، احتمال کمتری وجود دارد که در پروسه انجام فعالیت‌های روزانه خود دچار مشکل شوید.

2-بولت ژورنال ابزار سازمانی سریع است

درحالی‌که این سیستم برای افراد مبتدی بسیار پیچیده به نظر می‌رسد، کاربران باتجربه بولت ژورنال پیشنهاد می‌کنند که با دستیابی به مفاهیم پایه، بسیار ساده‌تر می‌شود. اگر در حال حاضر برای سازماندهی به ابزارها، تقویم‌ها و برنامه‌ریزان مختلف تکیه می‌کنید یک ژورنال بولت در واقع ممکن است بسیار ساده‌تر باشد.

سیستم محبوب بولت ژورنال همچنین به ترکیب چندین ابزار مختلف سازمانی در یک منبع آسان برای استفاده کمک می‌کند. به جای پوشاندن میز خود با یادداشت های چسبناک رنگارنگ، پیگیری قرار ملاقات‌ها در تقویم آنلاین خود و تنظیم یادآورهای روزانه در دستگاه تلفن همراه خود، همه این موارد در یک تور سازمان یافته ترکیب می شوند.

3-به شما کمک می‌کند تا اهداف خود را تجسم کنید

فرمت مجله بولت ژورنال به شما این امکان را می‌دهد که به‌راحتی موارد را در قالبی بسیار بصری و سازمان‌یافته بررسی کنید. این مجلات همچنین به شما امکان می‌دهند جنبه خلاقانه خود را کشف کنید، طراحی، یادداشت‌های رنگی، نقشه‌های ذهنی و سایر فعالیت‌های فکری، همگی می‌توانند در مجله شخصی شما گنجانده شوند.

این پلتفرم می‌تواند چیزی بیش از یک راه برای نشان‌دادن تسک‌ها و وظایف در طول روز برای شما باشد. همچنین ممکن است حافظه شما را بهبود بخشد. در یک مطالعه، محققان دریافتند که کشیدن آیتم‌ها در فهرست، حافظه را تقویت می‌کند.

ردیابی بصری چیزها می‌تواند برقراری ارتباط بین احساسات و رفتارها را آسان‌تر کند. اگر در تلاش برای رسیدن به یک هدف مرتبط با سلامتی مانند کاهش وزن یا ترک سیگار هستید، این امر به‌ویژه مفید است. وقتی می‌بینید که احساسات، موقعیت‌ها یا تنظیمات خاص به‌احتمال زیاد منجر به اقدامات مشکل‌ساز می‌شوند می‌توانید تلاش بیشتری برای اجتناب از این محرک‌ها در آینده انجام دهید. نشان‌داده‌شده است که نوشتن چیزها دارای تعدادی فواید روانی نیز می‌باشد از جمله بهبود حافظه، تقویت یادگیری، و کاهش حواس‌پرتی.

4-می‌تواند به شما کمک کند تا احساس موفقیت بیشتری داشته باشید

برخی افراد فهرست کارهای استاندارد را بسیار انگیزشی می‌دانند. داشتن مجموعه‌ای مشخص از اهداف که می‌توانید هر یک از آنها بررسی کنید می‌تواند منبع الهام‌بخشی برای برخی باشد. دیگران ممکن است چنین فهرست‌هایی را دلهره‌آور بدانند، برخی به‌جای تمرکز بر کاری که انجام داده‌اند، برخی از افراد به آنچه ناتمام می‌ماند ثبت می‌کنند یا ممکن است آن‌قدر از تعداد موارد موجود در لیست خود غرق شوند که شروع به کار، غیرممکن به نظر برسد.

به دلیل ماهیت بسیار شخصی یک مجله گلوله، می‌توانید به روش ردیابی که برای شما کار می‌کند تکیه کنید. اگر فهرست‌های کارها را محرک‌های مؤثر می‌یابید باید به هر طریقی آن‌ها را در ژورنال خود بگنجانید.

5-نوشتن مطالب فواید زیادی دارد

عمل ساده نوشتن چیزها اغلب می‌تواند آن را قابل‌کنترل‌تر به نظر برساند. یکی از مزایای اصلی آنها این است که برنامه‌های شما را از ذهنتان خارج کرده و آنها را روی کاغذ بیاورند. این فرایند بیرونی سازی و بیان افکار شما بر روی کاغذ می‌تواند اهداف شما را عینی‌تر و قابل انجام تر کند. همچنین می‌تواند رسیدگی به لیست کارهای شما را کمتر ترسناک کند.

بولت ژورنال یا سیستم آنلاین مدیریت زمان؟

بولت ژورنال یا سیستم آنلاین مدیریت زمان؟

رویکرد مغز ما به روش‌های آنالوگ، متفاوت از روش‌های دیجیتال است. کودکان نوپا بهتر از پدربزرگ مسن‌تر خود با آی‌پد کار می‌کنند، بنابراین همه افراد باهوش به طور فزاینده‌ای علاقه‌مند شده‌اند که به ساختار خود آسیب وارد کنند. کار با آی‌پدها و تبلت‌ها باعث می‌شود که در درازمدت، ذهن شما به تنبلی عادت کند.

ژورنال‌های Bullet طوری طراحی شده‌اند که راهی بصری و شخصی برای پیگیری اطلاعات، کشف خلاقیت، ایده‌های طوفان فکری و پیگیری الهامات باشند. آنها را می‌توان به‌راحتی برای اهداف مختلف بر اساس نیازهای هر فرد شخصی‌سازی کرد. برای بسیاری از مردم، سازماندهی یکی از مواردی است که در رأس اولویت آنها باقی می‌ماند اما هرگز در واقع به آن توجه نمی‌شود.

اگر شما یکی از این افراد هستید به‌احتمال زیاد ده‌ها نوت‌بوک، مجله، برنامه‌ریز و برنامه را به امید رسیدن به این نتیجه پرکرده‌اید اما در نهایت جوابگو نبوده است.

چگونه ژورنال‌های بولت می‌توانند به سلامت روان کمک کنند؟

اگرچه مزایای سلامت روانی خاص بولت ژورنال هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته اما این عمل ممکن است مزایای زیادی مانند به‌حداقل‌رساندن حواس‌پرتی‌ها ارائه دهد.

دکتر جسی وارنر کوهن، استادیار بخش روانپزشکی و پزشکی در دانشکده پزشکی زوکر در هافسترا نورثول در نیویورک، می‌گوید: ما توسط محرک‌های رسانه‌های الکترونیکی بمباران شده‌ایم که می‌تواند برای مردم بسیار تحریک‌کننده باشد. وارنر – کوهن می‌افزاید: «ژورنال گلوله این حواس‌پرتی‌ها را از بین می‌برد و می‌تواند به شما کمک کند روی آنچه می‌خواهید انجام دهید تمرکز کنید».

ازآنجایی‌که بولت ژورنال بیشتر یک تجربه چندرسانه‌ای است که می‌تواند شامل نوشتن، سازماندهی، طراحی و نقاشی باشد این ممکن است آن را از نظر احساسی بیشتر از یک دفترچه خاطرات، دفتر طرح یا برنامه‌ریز واقعی غنی کند. باعث ایجاد فاصله‌گیری از مشکلات درون خود شود که می‌تواند نحوه برخورد با احساساتتان، مانند اضطراب و واکنش‌های فیزیکی پس از آن را بهبود بخشد.

به‌علاوه، شما می‌توانید به طور خاص از ژورنال گلوله خود برای تنظیم و پیگیری اهداف سلامت روان استفاده کنید.

بولت ژورنال و سلامت روان

جمع‌بندی: درمان افسردگی، ممکن است؟

یکی از جالب‌ترین نظریه‌ها در مورداستفاده از برنامه‌ریزی بولت ژورنال این است که باعث جلوگیری از دچارشدن به افسردگی می‌گردد. این ادعا تا حد زیادی با مقالاتی که در زمینه روان‌شناسی منتشر شده است همسو خواهد بود. در ادامه صحبت‌ها باید گفت که: وارنر کوهن می‌گوید: درمان افسردگی اغلب شامل چیزی به نام «فعال‌سازی رفتاری» است. وارنر کوهن توضیح می‌دهد: وقتی فردی افسرده است، تمایلی به انجام هیچ کاری ندارد، بنابراین بخشی از فرایند درمانی می‌تواند شامل «تکالیف» برای بازگرداندن فرد به انجام فعالیت بیشتر باشد.

البته نظرات در مورداستفاده از بولت ژورنال متفاوت است. اما مطمئن باشید که افراد موفق شاید بسیاری از چیزهایی که می‌دانند را به شما نمی‌گویند، حتی اگر پکیج‌های چند ده میلیونی آن‌ها را خریداری کنید. یکی از مهم‌ترین این موارد این است که آن‌ها واقعاً با نظم هستند. گول تبلیغاتی که می‌گویند افراد باهوش شلخته هستند را نخورید، این در مواردی است که آن‌ها بی‌محابا کارها و اهداف خود را به شکل دقیق انجام می‌دهند و گاه در آن دچار شلختگی می‌شوند.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp