بلاگ

تند خوانی چیست؟

تندخوانی چیست؟ و چرا باید آن را یاد گرفت؟


 

اگر برای شما این پرسش مطرح شده که تندخوانی چیست و چرا باید آن را یاد گرفت با ما در ادامه همراه باشید!

تندخوانی که معمولاً به‌عنوان توانایی خواندن و درک متن نوشته شده تعریف می‌شود و می‌تواند به شما احساس ابر انسان بودن بدهد. خواندن، مستلزم درگیری اندام‌های خاص بدن است. چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که تندخوانی این اندام‌ها را بسیار بالاتر از حدی که با خواندن عادی به دست می‌آید درگیر می‌کند زیرا اولی کارآمدتر است. وقتی سرعت خواندن را انجام می‌دهید، موارد زیر رخ می‌دهد.

پیش از ارائه توضیحات تکمیلی در مورد این که تندخوانی چیست، لازم است به این مسئله اشاره کنیم که در حال حاضر دید یاد ارائه‌دهنده مجموعه‌های آموزشی در زمینه تندخوانی با رعایت تمامی اصول جهانی و استانداردهای بین‌المللی است.

استفاده از این روش تندخوانی مزیت‌های زیادی برای شما خواهد داشت، از جمله:

  • امکان استفاده در حوزه‌های مختلف و انواع سبک‌های نوشتار
  • تندخوانی و حفظ و یادگیری سریع‌تر مفاهیم
  • امکان استفاده در حوزه‌های دانش‌بنیان، سطوح و سنین مختلف
  • بدون محدودیت

منظور از تند خوانی چیست؟

منظور از تندخوانی چیست؟

تندخوانی به مکانیسم‌هایی اشاره دارد که در بهبود مهارت خواندن سریع افراد نقش دارند. تکنیک‌های درگیر شامل تکه‌تکه کردن و کاهش صداسازی است. برنامه‌های متعددی وجود دارد که به فرد کمک می‌کند تا مهارت‌های تندخوانی خود را توسعه دهد و کتاب، نرم‌افزار، سمینارها و همچنین ویدئوها را تشکیل می‌دهد. پیش از هر چیزی و در پاسخ به سوال: تندخوانی چیست باید بدانید که مفهوم نهایی انجام یک کار سریع‌تر از دیگر انسان‌ها است. چون خواندن در بسیاری از شرایط موجب می‌شود که عملکرد شما تحت‌تأثیر قرار گیرد.

 

 

انواع قرائت در تندخوانی

به‌طورکلی روش‌های مختلفی برای تندخوانی وجود دارد. مفهوم قرائت نیز بسته به حوزه و دسته‌بندی آن متفاوت است.

“انواع روش‌های قرائت در تندخوانی چیست؟ این نیز به نوبه خودش سوال مهمی است.”

سرعت خواندن به‌شدت به نوع خواندنی که خواننده انجام می‌دهد بستگی دارد. اگر انتخاب کنید که یک کلمه را پس از دیگری بخوانید، چشم‌ها تمایل دارند به کلمه یا خط قبلی برگردند. حتی پس از خواندن یک کلمه نیز می‌توان آن را ثابت کرد. چنین چالش‌های فنی ما را در تلاش برای خواندن و درک عقب می‌اندازد.

خواندن شنیداری: اینجا جایی است که کلمات با صدای بلند شنیده می‌شوند و سریع‌تر هستند. کاربران روی سیستم‌های آنلاین تا 450 wpm ثبت‌ کرده‌اند.

خواندن بصری: اینجاست که شما باید بفهمید که این کلمه در مقابل ساختن صدا یا ساختن چیزی که خوانده می‌شود به چه معناست. از نظر سرعت پیشروترین نوع خواندن است. کاربران 700 wpm را ثبت می‌کنند.

خواندن ذهنی: که به آن زیر آوازی نیز گفته می‌شود و شامل ایجاد صدایی درونی از تک‌تک کلمات زمانی است که آن را برای خود می‌خوانید. این به‌عنوان کندترین نوع خواندن است و در افراد باهوش با سرعت خواندن 250 کلمه در دقیقه ظاهر می‌شود.

تحقیقات ثابت کرده است که خوانندگان ماهر به رکورد زمان خواندن بین 280 تا 310 wpm دست می‌یابند و درعین‌حال به حداکثر درک از یک متن خواندنی دست می‌یابند.

اسکیمینگ در تندخوانی چیست؟

Skimming فرایندی است که در آن یک سرعت خوان تنها با چشمان خود خطوطی را جستجو می‌کند که مهم هستند. این به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بخوانید و در مدت‌زمان کوتاه‌تری موفق به دریافت مفهوم اصلی مطالب خواهید شد. Skimming روشی برای خلاصه‌کردن محتویات یک صفحه است. این کار را می‌توان با خواندن اولین جمله هر پاراگراف توسط خواننده انجام داد و سپس تعیین کرد که آیا پاراگراف حاوی جزئیات مهمی است یا خیر. اگر این‌طور نباشد، خواننده آن را مرور می‌کند و به پاراگراف‌های دیگر می‌رود.

Scanning Read چیست؟

فقط یک چیز با آن دو سناریو خواندن متفاوت است و آن اشتیاق است. اشتیاق علاقه ما را برمی‌انگیزد، به ما امکان می‌دهد تمرکز کنیم و مطالب بیشتری را جذب کنیم که منجر به توانایی خواندن سریع‌تر و به‌خاطر سپردن مطالب بیشتر می‌شود! البته در این شرایط، شما می‌توانید از تکنیک‌های تخصصی و حرفه‌ای هم استفاده کنید. اسکن‌کردن در حین تندخوانی یکی از تکنیک‌های محبوب است.

اسکن فرایندی است که در آن شما به‌صورت بصری جستجوی سریعی در محتوای صفحه دارید. این کار با خواندن کلمات افقی و عمودی به طور هم‌زمان انجام می‌شود و سپس بررسی می‌شود که آیا جزئیات مهمی در آنها وجود دارد یا خیر.

راهنمای متا در تند خوانی

راهنمای متا در تندخوانی چیست؟

این فرایندی است که در آن فرد از یک شی مانند خودکار، خط کش یا انگشت برای کمک به خواندن استفاده می‌کند. شی به‌عنوان یک اشاره‌گر عمل می‌کند و به خواننده کمک می‌کند تا توجه خود را روی یک خط خاص متمرکز کند که سپس به خواندن سریع‌تر کمک می‌کند. یکی از مهارت‌ها و تکنیک‌هایی که برای خواندن سریع‌تر ارائه می‌شود، این است که به خواننده می‌گوییم شکلی را روی صفحه بکشد تا به اسکن سریع‌تر صفحه کمک کند. این به آنها کمک می‌کند تا حتی بهتر جزئیاتی را که خوانده‌اند درک کرده و به‌خاطر بسپارند.

در پاسخ به این سوال که متا در تندخوانی چیست باید به این اصل هم اشاره داشته باشیم که شما می‌توانید از آن به‌عنوان یک هدایت‌کننده برای درک سریع‌تر و خواندن کلمات پیش از هجی آن‌ها نیز استفاده کنید. این اصلی‌ترین، کلیدی‌ترین و اساسی‌ترین راهکاری است که حتی در تکنیک‌های روان‌شناسی نیز در مورد آن بسیار صحبت شده است.

جمع‌بندی نهایی: چگونه تندخوان شویم؟

از روز اول به ما یاد داده‌اند که تک‌تک کلمات را در یک جمله و پاراگراف بخوانیم، اما این روند بسیار طولانی و دشوار است! ما واقعاً فقط باید اسم‌ها و صفت‌ها را بخوانیم تا ایده اصلی یک جمله را بفهمیم. افعال، قیدها و سایر بخش‌های گفتار معمولاً زمانی که فقط سعی می‌کنید اطلاعات اولیه و مهم را به دست آورید، غیرضروری هستند. عادت‌کردن به این نکته ممکن است سخت باشد، اما وقتی آن را به پایان رساندید، همیشه آن را انجام خواهید داد! های‌لایت این کلمات و عبارات کلیدی نیز ایده خوبی برای بررسی متن است.

در این مقاله به سوال مهم: تندخوانی چیست پاسخ دادیم و به این مسئله اشاره داشتیم که یادگیری آن، باید بر مبنای اصول انجام گیرد.

البته که یادگرفتن تندخوانی به طور معمول برای بسیاری پیچیده به نظر می‌رسد، در نتیجه شما می‌توانید از متدهای آموزشی تندخوانی که در سراسر دنیا وجود دارند استفاده کنید. در این مورد سؤالات زیادی مطرح می‌شود و به طبع ما قادر به ارائه پاسخ برای تمام آن‌ها نیستیم، چون در واقع مفهوم تندخوانی بسته به این که شما در چه زمینه‌ای می‌خواهید از آن استفاده کنیدم می‌تواند متفاوت باشد. دید یاد در حال حاضر ارائه‌دهنده انواع آموزش‌های رایگان تندخوانی است.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

دیدیاد به شما این امکان جذب ،نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ارتباط سریع با مشاورین دیدیاد
فایو آیکن دیدیاد

دیدیاد مرکز آموزش های پیشرفته و کاربردی توسعه مهارت های فردی کسب و کاری

دیدیاد از سال 1397 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش مهارت های توسعه فردی و مهارت های توسعه کسب و کار شروع کرد.تاکنون دیدیاد دوره های تندخوانی کودکان و بزرگسالان ، تقویت حافظه برای کودکان و بزرگسالان ، تقویت تمرکز، خودشناسی،کاراکتر ثروت ساز،رهایی از دام اهمال کاری ، برمدار نظم ، بهبود سبک زندگی، کوچینگ تدریس و فروش را برگزار کرده است.

پیشنهاد می کنیم این مقالات را هم بخوانید

بحث درباره این مقاله راشما آغازکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp